Jak účinné zabránit plýtvání jídlem a maximálně využít všechny potraviny, které nakoupíme? Pomohou jednoduché způsoby a základy správného skladování jednotlivých druhů.
Nechcete zbytečně utrácet za jídlo, které stejně nakonec vyhodíte? Naučte se, jak zamezit plýtvání jídlem s pomocí několika jednoduchých způsobů. Díky tomu nejenom ušetříte, ale navíc se budete chovat více ekologicky s porovnání se situací, kdy jídlo jenom vyhazujete. Způsobů, jak zabránit znehodnocení je přitom hned několik a všechno začíná rovnou u promyšleného nakupování, kdy pořídíte jenom to, co skutečně potřebujete a o čem víte, že to stihnete včas spotřebovat.
Vše začíná u nákupu a skladování
Pro zachování co nejdelší čerstvosti potravin je klíčové správně zvolené skladování. Díky tomu si ovoce či zelenina zachovají své důležité vitamíny i potřebné vlastnosti. Pro maximální efektivitu při využití jídla a co největší omezení vyhozených zbytků je také vhodné zapřemýšlet již při nákupu. Vždy si dopředu sestavte seznam věcí, které určitě potřebujete koupit. Platí to hlavně v případě masa, mléčných výrobků, zeleniny a ovoce, což jsou všechno potraviny, které se poměrně rychle kazí a je vhodné zpracovat a konzumovat je co možná nejdříve. Právě zodpovědným nákupem totiž můžete snížit velké množství znehodnoceného jídla.
Jak zabránit zkažení ovoce a zeleniny?
Pro udržení ovoce a zeleniny v nejlepší kondici je dobré vědět, v jakým podmínkách jednotlivé druhy skladovat. Obecně platí, že pro tyto druhy potravin se hodí místo s vlhkostí okolo 80 až 90 procent. Zároveň je potřeba zajistit nízkou teplotu. Mezi vhodná místa tak mohou patřit lednice, ale například i vhodný a chladný sklep či spíž.
Co skladovat v lednici?
- Vodní melouny
- Jablka
- Hrušky
- Citrusy
- Maliny
- Jahody
- Salát
- Květák
Pozor na urychlení zkažení
Pro urychlení dozrávání je potřebný plyn ethylen. Není nijak cítit, ale ovoce dobře rozpozná jeho přítomnost. Poměrně hodně ethylenu vylučují například rajčata, jablka, melouny nebo papriky, takže se nedoporučuje jejich skladování v blízkosti citlivých potravin, které kvůli tomu mohou žloutnout a rychleji se kazit. Mnoho lidí také zapomíná na správné skladování v případě česneku a cibule, kde je také potřeba nízká teplota a přiměřená vlhkost, aby nedošlo k vysušení a ztrátě cenných látek.
Jak ochránit maso před zkažením?
V případě masa se snažte dodržovat několik zásad, s jejichž pomocí bude co nejdéle čerstvé a vhodné ke konzumaci.
- Před uložením do chladničky maso neoplachujte a co nejméně krájejte
- Držte syrové maso odděleně od hotových jídel
- Pomoci mohou vhodné plastové uzavíratelné nádoby
Tepelně zpracované maso samozřejmě vydrží déle. Pokud máte v lednici zásoby masa, které nestíháte zpracovat, může být vhodným řešením také zamrazení, což je poměrně vhodný a hygienický způsob skladování, kdy maso můžete využít klidně až několik týdnů či podle potřeby.