Návštěva designové sauny s výhledem na jezero je nezapomenutelným zážitkem

Chladné zimní sny lákají k návštěvě místa, kterým je sauna, kde si naše tělo můžeme krásně a příjemně prohřát, a ještě tím posílit náš imunitní systém. Velmi originální saunu mají v Kanadě na ostrově San Souci nedaleko Toronta. Návštěva této sauny je skutečně nezapomenutelným zážitkem, při kterém vaše smysly snadno podlehnou kouzelné kombinaci výhledu do nádherné přírody, vůně cedrového dřeva a originálního interiéru této sauny.

Relaxace za západu slunce

Sauna je dílem architektů z ateliéru Partisans, kteří si dali za cíl vytvořit na tomto místě obklopeném krásnou přírodou stavbu, která bude okolní krajinu respektovat a zároveň z ní vycházet. Záliv, kde se sauna nachází, je velmi skalnatý. Prvním krokem tak bylo seznámení se s prehistorickým žulovým útesem, který byl vymodelovaný ledovcem do tvaru poloostrova. Tento útes nabízel architektům zcela jedinečné stavební možnosti, inspirací pro celou stavbu byla jeskyně, z tohoto důvodu má sauna přezdívku Grotto. Navíc časopis National Geographic toto místo vyhodnotil jako jedno z míst s nejkrásnějším výhledem na západ slunce na světě, toho se rozhodli architekti samozřejmě rovněž využít.

Sofistikovanost a nejmodernější technologie

Ke stavbě byly použity ty nejmodernější a zároveň k přírodě nejšetrnější technologie, všechny prvky exteriéru i interiéru stavby byly vyříznuty pomocí CNS strojů v místní továrně. Architekti nejprve pomocí 3D skeneru skalisko naskenovali a následně vytvořili model. Výsledná koncepce byla kombinací jednoduchého exteriéru s dynamickým interiérem s jedinečným designem. K dosažení tohoto efektu byly jednotlivé prvky interiéru vyřezávány z masivního cedru a vyráběny ve tvaru jeskyně. Cedr byl jako materiál vybrán hned z několika důvodů, jednak je velmi odolný vůči hnilobě, má specifickou vůni i barvu a také je typickým stromem, který roste v okolí stavby. Celou atmosféru dotvářejí oválná okna vyrobená z vysoce odolného skla.

Vzhledem k tomu, že sauna musí splňovat technologické standardy, bylo nutné vyvinout speciální tepelně izolační systém. Na všechny vnitřní povrchy sauny tak byla umístěna vysoce účinná hliníková folie, která umožnila vznik konvekčního vzduchového přetlaku mezi vnitřními dřevěnými panely a okolním prostorem. To umožňuje dřevu pracovat v závislosti na změně okolní teploty. Sauna je vyhřívaná dvěma vysoce výkonnými kamny vybavenými speciálními systémy, které řídí ohřev vzduchu a zároveň zajišťují udržování požadované teploty.