Nejčastější chyby, kterých se většina lidí dopouští v domácnosti každý den. Vyvarujte se jim

Fotografie: Freepik

Drtivou většinu každodenních činností děláme na tzv. autopilota – automaticky, bez většího přemýšlení. A tak se mohou objevovat chyby. I u nejbanálnějších úkonů, kam patří konzumace kávy, pití nápojů z plechovky, používání toalety, se můžeme dopustit mnoha přešlapů.

Káva hned po probuzení

V rámci popkultury se častokrát setkáváme s ranními rituály, které začínají vypitím šálku kávy. Tento krok, který si řada z nás snadno zautomatizuje, však tím nejlepším řešením. Důvodem je již tak vysoká hladina kortizolu, stresového hormonu, který může způsobit přílišnou stimulaci celého organismu. Ten je prvních pár hodin vůči vnějším podnětům přirozeně citlivější. Hladina kortizolu klesá po zhruba 2-3 hodinách od probuzení. Konzumovat kávu je tedy vhodné až po uplynutí této doby.

Fotografie: Pixabay

Pití přímo z plechovky

Pít nápoj přímo z plechovky je jevem, který je hojně podporován v rámci reklamních kampaní. Ve skutečnosti však tento způsob konzumace není z hygienického hlediska příliš žádoucí. Právě hygiena je během stále trvající pandemie klíčovým bodem.

Již na počátku tohoto tisíciletí provedla česká pobočka Mezinárodního institutu informačního designu sérii testů obalů. V rámci nich se s přispěním renomovaných designérů a ergonomů zaměřila na kvalitu a posléze i hygieničnost jednotlivých typů obalů potravin.

Konečný verdikt zněl jasně, za jeden z typů obalů, jež jsou naprosto nevyhovující, byly označeny právě plechovky. Důvodem byl právě způsob konzumace, kdy se rty přikládají na místa, kterých se může během distribuce či prodeji dotknout kdokoliv.

Splachování s otevřeným víkem

Při každém spláchnutí toalety dochází k šíření bakterií a jejich následnému uchycování se na okolních površích – nábytku, stěnách a předmětech. Řešení je přitom jednoduché, zamezit této nepříjemnosti lze včasným zavřením víka.

Na základě výzkumů se ukazuje, že k šíření potenciálně nebezpečných patogenů dochází i během splachování při zavřeném víku. Přesto je díky dodržování tohoto jednoduchého kroku jejich výskyt mimo toaletu značně menší.

Aby byl výskyt bakterií v oblasti toalety nižší, je třeba tuto oblast pravidelně dezinfikovat. A nejen toaletu – z důvodu nevyhnutelného šíření bakterií je důležité dezinfikovat také všechny okolní povrchy včetně kachliček.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]