7 častých chyb při péči o pokojové rostliny, kterých se dopouští většina lidí

Fotografie: Freepik

Chcete mít krásné a bohatě rostoucí pokojové rostliny, ale nejde to přesně podle vašich představ? Možná děláte některou z následujících chyb, takže se vaše snaha nesetkává s odpovídajícím úspěchem.

Krásné pokojové rostliny jsou výsledkem kombinace vhodných podmínek a pečlivé péče. Zároveň musíte mít zhruba přehled o tom, co který druh vyžaduje. Některé rostliny totiž potřebují více světla a častější zálivku, kdežto jiným by podobné zacházení spíše uškodilo. A pokud máte pocit, že vaše rostliny nerostou tak, jak čekáte, že by měly růst, možná budou na vině následující chyby.

Nedostatek světla

Většina rostlin potřebuje pro svůj správný růst dostatek světla. Platí to i pro takové druhy, které se běžně doporučuje pěstovat v polostínu či dokonce ve stínu. Pokud budou mít až moc velkou tmu a nedostane se k nim světlo pro umožnění procesů fotosyntézy, projeví se to žloutnutím, zpomaleným růstem či naopak neúměrným vytahováním právě za světlem.

Fotografie: Freepik

Nedostatek vody

Dalším problémem bývá také nedostatek vody. Ten se projeví svěšenými a povadlými listy. Jakmile zemina úplně vyschne, může dojít k poškození malých kořínků, kdy pak následné obnovení svěžího vzhledu a optimální kondice nějakou dobu trvá. Problémem je však také opačný extrém, kdy je rostlina přemokřená, takže kořeny začnou uhnívat.

Suchý vzduch

Většina pokojových rostlin bez větších problémů zvládá suchý vzduch. Jde hlavně o zimní měsíce, kdy je hned na první pohled patrné, že z toho nejsou rostliny nijak zvlášť spokojené. Pomůže jim například pravidelné rosení.

Zapomínáte zkracovat a prořezávat

Bujný růst některých rostlin může být ve výsledku ke škodě. Vyžadují totiž pravidelnou údržbu v podobě zkracování a celkové úpravy, kdy je vhodné odstranit staré a přerostlé části.

Fotografie: Freepik

Nedostatečné hnojení

Pro růst je kromě světla a samotné vody také důležité hnojivo. Pořiďte si univerzální hnojivo na pokojové rostliny a dodržujte doporučené dávkování. Uvidíte, že se to projeví na svěžejší barvě listů, bujnějším růstu a celkově lepším prospívání všech rostlin.

Naopak příliš mnoho hnojiva

Na druhou stranu si dávejte pozor na příliš velké množství hnojiva, které může vést k prodlouženému růstu, zbytečně zkrácené době kvetení a dalším problémům. V krajním případě, když hnojivo špatně nadávkujete, objevují se u rostlin až popálení.

Rostliny nepřesazujete

Protože velká část živin je získávána ze substrátu, potřebují pokojové rostliny jednou za čas přesadit. Starý substrát je totiž navíc často plný vysrážených solí, chybí zde dostatek vzduchu a zkrátka již naprosto nevyhovuje pro optimální prospívání rostliny. Na přesazení si najděte čas zhruba jednou za dva roky. U některých druhů klidně každý rok, ať správně rostou a prospívají se vším všudy.

Zdroj: GardeningKnowHow