5 nejčastějších chyb při praní, které zanechávají na oblečení nepříjemný zápach. Vyhněte se jim obloukem

Fotografie: Depositphotos

Pokud vaše oblečení po vyprání v pračce neustále zapáchá, pravděpodobně se dopouštíte některé z těchto chyb. Naučte se postupovat správně.

Když perete, pravděpodobně očekáváte, že vaše oblečení bude ve výsledku čisté a svěží. Někdy však na vás bohužel může čekat nepříjemné překvapení, a to takové, že čerstvě vyprané prádlo bude ve výsledku nepříjemně zapáchat. Abyste se tomuto častému problému vyhnuli, měli byste brát na vědomí zásadní chyby, proč k němu dochází. My jsme pro vás sepsali ty nejčastější z nich níže a osvědčená řešení, jak se jim vyvarovat.

Nedostatek čerstvého vzduchu

Pokud své oblečení sušíte v nevětrané místnosti nebo jím zatěžujete svou sušičku, může se v něm snadno hromadit vlhkost, což vede k následnému zápachu – také tímto způsobem můžete ovlivnit tkaninu do takové míry, že dojde k jejímu poškození. Nejlepším řešení je v tomto případě oblečení raději rozdělit do dvou hromádek a sušit je v sušičce zvlášť. V případě, že sušičku nemáte, nechte oblečení sušit v dostatečně větrané místnosti a to takovým způsobem, aby mělo dostatečný prostor.

Sušení prádla v koupelně

Během zimních měsíců mají lidé často tendenci sušit své čerstvě vyprané oblečení v koupelně. To je však opět jedná velká chyba. Stejně jako v prvním případě jde o místo, ve kterém se hromadí vlhkost – a to nejvíce z celého vašeho domu. Nedostatek čerstvého vzduchu pak vede k vlhnutí prádla a jeho následnému zatuchlému zápachu. Možným řešením je v tomto případě pořízení odvlhčovače, který prádlu pomůže rychleji uschnout. V opačném případě můžete zvolit zakoupení sušičky.

Zašpiněná pračka

Samotné pračky mají tendenci zadržovat vlhkost, která může následně vést k tvorbě plísně a hniloby. V takovém případě již oblečení zapáchá ihned po té, co jej vyndáte ven. Chcete-li tomu problému předejít, snažte se pravidelně buben pračky čistit – můžete do něj například nasypat osvědčenou jedlou sodu a spustit cyklus praní na co nejvyšší teplotu. Tímto způsobem odstraníte veškeré usazené nečistoty a zbavíte se nepříjemného zápachu. Nezapomínejte také vždy nechávat otevřená dvířka pračky mezi jednotlivými použitími.

Nesprávné množství pracího prostředku

Pokud si myslíte, že použitím velkého množství pracího prostředku bude vaše prádlo čistší a voňavější, bohužel se mýlíte Pokud je tohoto prostředku příliš, může začít vytvářet pěnu, která následně zachycuje nečistoty a bakterie způsobující nepříjemný zápach. Pro použití jeho správného množství stačí jednoduše dodržovat doporučení uvedená na obalu. Také nezapomínejte volit při praní správnou teplotu vody, která hraje také důležitou roli.

Fotografie: Depositphotos

Časté používání změkčovadel tkanin

Mnoho lidí používá změkčovače tkanin k provonění a změkčení textilií. Časté používání těchto prostředků však nežádoucí pachy pouze maskuje, nikoliv neutralizuje. Namísto nich můžete použít raději bílý ocet, který přirozeně prádlo detoxikuje a vydezinfikuje. Co se týče vůně, tak je vhodné používat esenciální oleje zředěné ve vodě (například tymiánový, mátový či levandulový – záleží pouze na vašich preferencích). Pokud i přesto raději zvolíte změkčovač tkanin, snažte vybrat takový, který neobsahuje chemické látky.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]