Túje je opravdu hojně rozšířeným jehličnanem, který zdobí velké množství zahrad. Velmi často ale u nich dochází k hnědnutí jednotlivých větviček. Zjistěte, proč tomu tak je.
Túje se řadí mezi ozdobné stromy, které jsou hojně využívány na zahradách u rodinných domů nebo na chalupě. Často totiž slouží jako živý plot, který nás odděluje od sousedů nebo blízké pozemní komunikace. Jedná se o rostlinu, kterou je relativně snadné vypěstovat. Při její údržbě se ale velmi často dopouštíme fatálních chyb, které mají dopad na její vzhled. Nejčastěji u ní dochází ke zhnědnutí, které začíná u kmene stromu, ale velmi rychle se šíří do celé koruny. Z jakého důvodu k němu dochází a jak se mu můžeme vyhnout?
Příčinou může být houba
Změna barvy naší túje ze zelené na hnědou je velmi často způsobena přítomností onemocnění houbovitého nebo plísňového charakteru. Nejčastěji ji napadá plíseň šedá, která se vytvoří, pokud je naše túje moc často nebo naopak moc málo zalévána. Tento druh plísně roste uvnitř koruny stromů a vzniká na základě hniloby samotných kořenů. Projeví se velmi rychle, nejprve se na výhoncích objeví charakteristické vodnaté skvrny a poté dojde k hnědnutí větviček.
Abychom plíseň odstranili, je nutné túji nejprve zbavit všech hnědých větví a poté použít vhodné fungicidní přípravky. Ty je potřeba aplikovat tak, aby jejich účinek dosáhl až na samotné kořeny. Tento postřik je třeba opakovat každé dva týdny. V boji s plísněmi je nejlepší samotná prevence před nimi. Nejlepší je proto túje vysazovat do dobře propustné půdy a na dno díry, kde je umístěna, položit malé oblázky. Příčinou plísní ale může být také nedostatek vody. Ideální je rostlinu zalévat jednou týdně.
Problém může být ve hnojení nebo v nekvalitní péči
Při pěstování musíme brát ohled na to, že jinou péči vyžaduje rostlina na zahradě, jinou rostlina umístěná v květináči. Ta v květináči například požaduje mnohem častější zalévání. To musí být pravidelné a přizpůsobené teplotě, kterou doma máme. Zapomínat také nesmíme na to, že túje potřebují zalévat i v zimě. A to jak ty zahradní, tak ty umístěné v domácím prostředí. Problém, který vede k hnědnutí větviček túje, může být způsoben nadměrným hnojením. Nadměrné množství minerálů totiž poškozuje přímo kořeny rostliny.
Hnědnutí podporuje také nadměrná hustota jednotlivých větví. Nejčastěji se tento problém projeví, pokud máme túji vysazenou místo živého plotu. Stromy rostou velmi blízko u sebe a mají nedostatek slunečního světla. Kromě toho se také navzájem okrádají o vodu a potřebné živiny. Umístěním rostlin blízko u sebe dochází k promíchání jejich kořenů, a to samotné rostliny oslabuje. Jsou pak mnohem náchylnější na výskyt různých chorob. Proto je potřeba túje, které fungují jako živé ploty, pravidelně a důkladně prostříhávat.
Zdroj: GardeningKnowHow