Nejlepší způsoby, jak odstranit plíseň ze stěn v domácnosti. Neohrožujte zbytečně svoje zdraví

Fotografie: Freepik

Houby a plíseň se neobjevují v každém bytě a domě, ale pokud se u vás objeví, je zapotřebí přijmout jistá opatření, abyste je odstranili. Plíseň doma zajisté nechce mít nikdo, protože je to nejen nevzhledné, ale také zdravotně nebezpečné. Dýchání spor vám v dlouhodobém hledisku významně poškodit zdraví. Způsobit mohou dýchací problémy, alergie i astma.

Nejčastěji se plíseň objevuje

  • koupelna,
  • toaleta,
  • kuchyně,
  • sklep nebo půda.

Praktické tipy, jak chránit stěny před plísněmi

Chcete-li odstranit plísně v koupelně nebo se zbavit plísně ze stěn v obývacím pokoji, musíte vzít v úvahu důvody a podmínky pro vznik vlhkosti. Nejčastěji se houby odstraňují v koupelnách, kde je zvýšená vlhkost a ventilace není vždy správně instalována. Často tam není na ventilaci ani místo, anebo se jedná pouze o malé a nekvalitní větrání, které zdaleka nestačí.

Plíseň v koupelně

Ve chvíli, kdy se v koupelně objeví první známky plísní, je nutné zkontrolovat funkčnost ventilace, pokud ji v koupelně máte. Případně byste měli zvážit její nainstalování. Po každé sprše byste také měli důkladně setřít všechny mokré povrchy, včetně vany. Snažte se udržovat ručníky a žínky suché. Ideální je sušit je mimo koupelnu, pokud nemáte možnost dobrého větrání místnosti.

Pokud přijatá opatření nepomohla a černou plíseň nelze ze stěn úplně odstranit, je nutné zkontrolovat stěny samotné. Tuto činnost nemůžete udělat sami, potřebujete na to pomoc odborníka.

Houby se mohou objevit také na závěsu v koupelně, v kachlových spárách a také v místech, kde je připevněna vodovodní instalace. Proto je nutné všechny tyto povrchy pravidelně čistit, případně je ošetřit další vrstvou tmelu.

Plísně v rohu místnosti

Černá plíseň v rohu místnosti se objevuje v důsledku porušení vnější tepelné izolace, v důsledku čehož dochází k posunu rosného bodu. Tento problém je obvykle typický pro staré panelové budovy, jejichž tepelné izolaci většinou nebyla věnována pozornost. V průběhu času se na stěnách mohou objevit praskliny, kterými vlhkost proniká hluboko do stěn.

Takovou houbu nelze zcela odstranit, dokud stěny nezateplíte a nevysušíte. V některých případech může být nutné důkladné čištění, aby se odstranila poškozená část stěny a impregnoval se okolní povrch antibakteriálními látkami. Takovou práci byste neměli provádět sami. Vždy kontaktujte odborníky a nechte je na tom pracovat. Musíte samozřejmě také pravidelně větrat, abyste vyloučili výskyt vlhkosti.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]