Někteří řidiči nemusí mít při jízdě po dálnici žádnou známku. O koho se jedná?

Fotografie: Freepik

Tento rok se po více než deseti letech změnily ceny dálničních známek. Nejvýraznější proměnou prošla roční varianta, která zdražila o 800 Kč. V takových chvílích mnoho řidičů ocení možnost osvobození od této povinnosti. Kdo z vás má na tento luxus právo?

Osvobozená vozidla

Dálniční známka nemusí zajímat rovnou několik kategorií řidičů. Pojďme si je představit:

  • Vozidla přepravující zdravotně znevýhodněnou osobu s průkazem ZTP, ZTP/P.
  • Vozidla přepravující nezaopatřené děti se závažným onemocněním.
  • Někteří veteráni (musíte vlastnit speciální registrační značku a potvrzení historického vozidla).
  • Provozovatelé ekologických automobilů, které produkují méně než 50 gramů oxidu uhličitého na 1 ujetý kilometr. Typicky se jedná o vodíková, elektrická a hybridní vozidla. Musíte však vlastnit speciální registrační značku.

Pro výše zmíněné řidiče není dálniční známka 2024 žádnou povinností. Patříte mezi ně? Pak si dávejte pozor a raději se zeptejte na příslušném úřadu. Ten vám poví, jak dosáhnete kýžené výjimky.

Určitě se nesnažte zneužít status osvobozeného vozidla. Pokud vás totiž při takovém podvádění chytí hlídka, může vám v klidu udělit pokutu ve výši až 100 000 Kč. Za běžnou jízdu bez známky obdržíte 5 000 Kč (ve správním řízení až 20 000 Kč).

Kupte si svou známku co nejdříve

Potřebujete být maximálně pojízdní a chcete se vyhnout komplikacím? Pak si otevřete internetové stránky oblíbeného e-shopu eDalnice. Tam si můžete v mžiku pořídit jednodenní, desetidenní, měsíční i roční známku.

Stačí vám přitom jen zadat SPZ vozidla, stát jeho registrace a požadovaný začátek platnosti zakoupené dálničky. Poté zaplatíte a počkáte si přibližně půl hodiny na potvrzovací e-mail. Po jeho obdržení jste připravení vyrazit na výlet.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*