Neměli peníze na stavbu nového domu a tak koupili chátrající chalupu. Dokázali nemožné a dnes si žijí jako v pohádce

Mnoho lidí, mnoho chutí. Každý člověk má jinou představu o ideálním způsobu žití a bydlení. Najdou se mezi námi i takoví, kteří dají přednost samotě a nezávislosti. Takových sice není mnoho, ale pokud na ně natrefíte, popíšou vám jejich styl života jako naprosto spokojený. To dokazují i mladí manželé, kteří se před lety rozhodli žít odlišným způsobem.

Usadili se ve staré chalupě obklopené přírodou. Postupně ji opravili a dnes v ní spokojeně žijí i se dvěma dětmi. Unikátní maďarská rodina potřebuje k životu mnohem méně, a přesto je šťastná.

Vysnili si odlišný život

Příběh Zsófi a Ádáma je jako z filmu. Ona pracovala jako učitelka na střední škole, on byl editorem knih. V té době se do sebe zamilovali a už tehdy věděli, že spolu chtějí strávit zbytek života. Začali proto přemýšlet, kde se usadí a společně plánovali budoucnost.

Většina mladých párů se přesouvá do města, šetří na auto, kupují byt nebo dům a plánují děti. Mladý pár ale věděl, že tohle není cesta k cíli, ke kterému směřují. Měli odlišnou představu. Viděli se jako soběstačná rodina ve starší usedlosti obklopené přírodou.

Vybrali si starou chaloupku

Aby mohli uskutečnit svůj sen, museli najít dokonalé místo. Hledali nějakou dobu až nakonec s jedním dítětem, dvěma psy a kočkou dorazili k okraji Vasárosbéc, do Öreghegy, kde do jednoho kouzelného místa zamilovali. K bydlení si vybrali malou chaloupku o 80 metrech čtverečních směřující na jih na okraji maďarské vinařské oblasti Öreghegy.

Celou západní zeď navíc museli přestavět, protože nebyla v dobrém stavu. Od první chvíle se těšili na klasické role muže a ženy. Ádám vlastnoručně budovu opravil a Zsófi z něj jako správná manželka dělá útulný domov.

Původní starý majitel chaloupky byl velmi pořádný a svých věcí si vážil, a to natolik, že jeho stůl a talíře používají rodina ještě dnes. K chaloupce patří také asi 500 metrů čtverečních kultivované zahrady. Dohromady se ale manželé starají o 2,2 hektary, které dohromady obhospodařují. Jedná se o zalesněné oblasti, pastviny i louky. Do budoucna navíc plánují zasadit v jedné části také sad.

Žijí v přírodě mezi komunitou stejných rodin

Manželé si nejvíce váží spojení s přírodou. Okolní prostředí je velmi krásné. Navíc se snaží využívat vše z toho, co sami vypěstují. V okolí navíc žije více podobných rodin. Zsófi a Ádám si pochvalují skvělé vztahy s ostatními podle nich společně fungují jako komunita, která má dnes už i svoje tradice. Děti si navíc spolu mohou hrát a jsou spokojené. Manželé přiznávají že sice mají mnoho práce, ale oproti starému životu na sebe mají mnohem více času.

Manželé mají mnoho plánu do budoucna. Chtějí dokončit podkroví chaloupky, přístřešek pro seno a podobně. Vše ale dělají kousek po kousku pomocí vlastních sil.

Fotografie: Pinterest