Nemovitosti, které může obývat prezident Miloš Zeman

Zajímalo by vás, jak si takový prezident bydlí? Jen na hradě má k dispozici hned 3 byty, dále pak Lumbeho vilu, ale i zámek Lány. Na Hradě se nachází úplně vše, co si jen můžete přát.

Pro turisty je to velké lákadlo a návštěvnický cíl číslo jedna. Mimo bytů se tam nachází i Kancelář prezidenta republiky a Správa Pražského hradu. Mimo hrad tady máme Lumbeho vilu (pozdně klasicistní objekt) nacházející se v severozápadní části pražských Hradčan. Aby toho nebylo málo, je tady ještě zámek Lány v okresu Kladno – barokní zámek uprostřed křivoklátských lesů. Od roku 1921 je tento zámek oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Veřejnosti není přístupný. Dřívější panovníci to měli snadnější. Zkrátka bydleli na hradě či zámku. Dnes existuje možnost volby. Hlavy státu si oblíbili i jiná místa pro své bydlení.

Zámek Lány

Nemovitosti českých hlav

  • G. Masaryk a E. Beneš obývali jižní křídlo Pražského hradu. Původní byt Masaryka měl tucet místností. Nicméně Masaryk miloval Lány a slovenské Topoľčianky. Beneš často úřadoval ve své vlastní vile a Husák si oblíbil „domeček“.
  • V jižním křídle královského paláce se nachází Masarykovo apartmá, které ještě pro prvního československého prezidenta upravil architekt Jože Plečnik (Josip Plečnik – slovinský architekt a urbanista).
  • Prezidenti z dob komunismu bydleli v tzv. domečku Královské zahrady. Několik měsíců zde bydlel také Václav Havel.
  • Lumbeho vila, o které jsme si psali výše, byla domovem manželů Klausových poté, co se odstěhovali z vily na Ořechovce.
  • Současná hlava státu obývá Lumbeho vilu stejně tak, jako předešlý prezident. Jako oficiální rezidence prezidenta slouží Lumbeho vila již 13 let. To, zda bude domovem i dalšímu prezidentovi je otázkou.

Obrázky: pixabay.com