Neobvyklá metoda pěstování brambor za pomoci slámy zaručí úrodu jako nikdy předtím. Vyzkoušejte ji během letošní sezony

Fotografie: Freepik

Brambory, které jsou vypěstované touto metodou, jsou šetrné k životnímu prostředí a dobře se skladují. Tradiční technologie pěstování brambor ale nebyla jediným způsobem, jak získat dobrou úrodu. V 19. století byl používán také jiný způsob pěstování brambor – pod slámou. Transformace pěstování zasáhla také odvětví zemědělství.

O slámu je třeba se předem postarat

Vybrané a také naklíčené okopaniny jsou rovnoměrně rozloženy po celém pozemku. Výsadba se poté pokryje 20 – 30 cm vrstvou slámy a zbytků ze zahrady, které jsou tak zároveň hnojivem. O slámu je ale třeba se postarat předem. Místo, na kterém budete brambory pěstovat, byste měli zasít vikvou, hráškem a ovsem.

Semena rozptylte a zavalte půdou, prohlubně na semínka vytvořte plochým předmětem. Rostliny se takto nechávají až do jara a hlízy se zasadí do rovnoměrné řady a posypou se 5 cm vrstvy půdy s hnojivem.

Fotografie: Freepik

Aby vítr slámu neodnesl s sebou, posype se zeminou nebo ji můžete přitlačit deskami. Po sklizni na podzim stačí jen odstranit vrchní vrstvu přístřešku a můžete sbírat čisté brambory. Použít můžete jakoukoliv slámu, ale osivo by mělo být kvalitních, s výjimkou starých, pomalých a sušených kořenových plodin. Výhody této technologie jsou jasné:

  • Snížení intenzity práce kvůli absenci nutnosti vykopávat půdu, zalévat
  • Třikrát vyšší výnos
  • Pod slámou neporoste plevel
  • Vlhkost půdy je dostatečná i během suchého období
  • Každý rok vypěstujete více brambor

Brambory se pod slámou vysazují v nevykopané půdě, za rok budou mít opět svou úrodnost. Mikroorganismy se aktivně vyvíjejí, sláma se taví a eliminuje oxid uhličitý, který je užitečný pro okopaniny.

Fotografie: Freepik

Získáte živou a měkkou půdní vrstvu bez chemických hnojiv

Kromě toho nebude půda ani mechanicky poškození. Tato pokročilá technologie snižuje stres pro samotnou zem a obnovuje také její vnitřní zdroje. Proces pěstování brambor pod slámou je soběstačný a nemusíte vynaložit žádné další náklady na nákupy semen nebo hnojiva. Ušetří vám tak peníze a navíc budete mít vynikající sklizeň.

Někteří pěstitelé již zkoušeli tuto metodu ještě vylepšit a modernizovat. Pěstování brambor tímto způsobem je vhodné hlavně ve vyprahlých oblastech, protože ochranná první vrstva chrání kořeny před vysokými teplotami a také zadržuje vlhkost. Na místech, kde jsou zimy teplé, můžete sázet brambory, jejichž hlízy pokrývá 50 – 70 cm vrstva slámy.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]