Zápach pocházející z kuchyně nepotěší nikoho. A to proto, že kuchyň je místností, která by měla být vždy čistá, ale také lákavě vonět a okouzlovat lidi, kteří k nám do bytu vchází.
Kuchyňský zápach má mnoho příčin, nikdy se ale nejedná o nic příjemného. Dokáže totiž nejen znechutit naši návštěvu, ale také nám zkazit chuť na připravovaný pokrm. Často se tedy uchylujeme k tomu, že se pach snažíme vyvětrat pomocí otevřeného okna nebo ventilátoru. Existuje ale i mnohem jednodušší řešení a je jich hned několik Pojďme se společně podívat na možnosti přírodního boje s nepříjemným pachem, který je často způsobem usazeným jídlem v našich odpadních trubkách.
Trubky je potřeba pravidelně čistit
Je jasné, že nejjednodušším způsobem jak se s pachem vyrovnat je předcházet jeho výskytu. K tomu nám jednoduše stačí do našich trubek nesplachovat zbytky potravin ani použitý olej. Pokud ale již k zanesení trubek a následně tvorbě zápachu dojde, stačí do dřezu vložit několik kusů kůry z citronu.
Kyselina citronová, která je v kůře obsažená, si dokáže poradit se zbylou mastnotou, která je usazená na stěnách našich trubek. Zápach může pocházet i z naší lednice. S tím si jednoduše poradí nejen pravidelné odstraňování zbytků jídel a drobků, ale i miska naplněná jedlou sodou, kterou umístíme do lednice.
Zdrojem zápachu může být také houbička na nádobí. Abychom zabránili růstu bakterií na jejím povrchu, je zapotřebí ji po každém mytí dostatečně vymačkat a poté uložit na odvětrávaný povrch. Tím ji zbavíme nejen nepříjemného zápachu, ale také prodloužíme její životnost. Vyčistit ji ale také můžeme v myčce.
Častým problémem je také odpadkový koš, protože nevěnujeme dostatečnou pozornost vyčištění jeho povrchu. Na jeho stěnách se totiž i při použití pytlíku do koše usazují zbytky potravin nebo kapalin. Nejvhodnějším řešením je stěny koše ihned po jeho vynesení otřít sprejem bez zápachu.
Doma vyrobené osvěžovače vzduchu
K tvorbě nepříjemného zápachu ale může dopomoci i naše vaření. Pokud jsme si totiž k večeři dopřávali smažené jídlo nebo například rybu, pach z přípravy tohoto pokrmu se v naší kuchyni bude držet. Ihned po dovaření je zapotřebí na sporák umístit pánev, kterou naplníme šálkem vody a 3 lžícemi octa. Vodu přivedeme k varu a necháme několik minut bez povšimnutí. Pára z pánve pronikne do celé místnosti a pomůže nám neutralizovat nepříjemný zápach. Na sporáku ale můžeme nechat vařit také směs vody, máty, pomerančové kůry a citronu. Tato směs náš domov velmi rychle a příjemně provoní.
Můžeme si ale vyrobit i domácí osvěžovač. Vezmeme si rozprašovací láhev, kterou ze ¾ naplníme vodou. Přidáme k ní 2 lžíce alkoholu a 20 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Ideální volbou na přehlušení opravdu výrazného zápachu je hřebíček, levandule, pomeranč nebo máta peprná. Osvěžovač jednoduše použijeme pokaždé, kdy se nám bude zdát, že naše kuchyně nevoní. Pokud zápach pochází z naší trouby, je nejprve zapotřebí ji důkladně vyčistit. Na její provonění poté použijeme několik kůr z citronu a pomeranče, které umístíme na plech.
Zdroj: Bobvila