Bylinky jsou užitečné pro přírodní léčbu různých zdravotních neduhů, ovšem jejich nesprávné užívání může mít škodlivé následky.
Bylinky jsou účinnými zbraněmi pro boj s mnoha nemocemi. Jsou spolehlivé při infekcích dýchacích cest, zmírňují příznaky onemocnění trávicího ústrojí, posilují játra a kardiovaskulární systém. Užívání bylin je považováno za neinvazivní a zcela bezpečnou léčbu, ale i zde občas můžeme sáhnout vedle. Některé oblíbené bylinky mohou poškodit naše zdraví.
Třezalka tečkovaná na trávicí potíže
Třezalka se používá především při trávicích potížích nebo problémech se žlučovými cestami. Je skvělá na posílení žaludku a napomáhá regeneraci jater. Málokdo ale ví, že během léčby třezalkou byste se měli vyhýbat slunci. Třezalka zvyšuje citlivost organismu na UV záření, takže se zvyšuje šance popálení pokožky.
Náprstník je bohatý na glykosidy
Glykosidy jsou látky, které mají mimořádně příznivý vliv na činnost srdce, rozšiřují koronární cévy, regulují krevní tlak a chrání před žilní embolií. Z toho důvodu je náprstník jedním z mnoha léků vhodných na srdeční selhání. Bylinkou je však velice snadné se předávkovat, což v krajním případě může končit zástavou srdce. Otrava náprstníkem se projevuje tinnitem, dušností a ochrnutím svalů.
Řebříček má silné protizánětlivé vlastnosti
Řebříček má silné protizánětlivé, antibakteriální a choleretické vlastnosti. Při vnitřním použití stimuluje trávení a zlepšuje peristaltiku střev, bojuje proti zácpě, plynatosti a zažívacím potížím. Obklady z řebříčku zase urychlují hojení ran, vředů a popálenin. Užívání řebříčku je však potřeba konzultovat s lékařem, protože při jeho nadměrném užívání může být velice toxický, což má za následek silné bolesti hlavy a nervové rozrušení.
Kostival lékařský používaný při bolestech
Kostival lékařský je oblíbenou bylinou používanou při bolestech kloubů a kožních onemocněních. Má protizánětlivé vlastnosti a snižuje projev revmatických onemocnění, také urychluje hojení ran. Pomáhá při psoriáze a atopické dermatitidě. Kostival se však nesmí užívat vnitřně, protože obsahuje toxické látky, které mohou poškodit játra a vést až k jejich selhání.
Kopřiva snižuje hladinu špatného cholesterolu
Kopřiva působí močopudně, snižuje hladinu špatného cholesterolu a krevní tlak. Pomáhá při nadměrném vypadávání vlasů či zánětech kůže. Podporuje léčbu urolitiázy, dny a některých revmatických onemocnění. Její dlouhodobé užívání však může mít za následek silné vyplavování vitamínů a minerálů z těla.
Zdroj: Interia Porady