Češi při sušení prádla dělají zásadní chybu, která s sebou nese jasná rizika. Věšák není možné umístit kamkoliv

Fotografie: MTO / Public domain

Nesušte prádlo v bytě, jen tak zabráníte vytváření nadměrnému zvyšování vlhkosti vzduchu. Omezíte výskyt plísní a zatuchlého zápachu.

Jestliže je to jenom trošku možné, nesušte prádlo v bytě. Důvodů je pro to hned několik. Je jasné, že v některých domácnostech to jinak nejde – nemáte sušičku, balkon ani zahradu a skutečně jedinou možností zůstává pořídit si domácí sušák a prádlo na něj vyvěsit. Anebo ho k usušení položit na radiátory. Nebo prostě prší a vy musíte mokré prádlo tak jako tak nechat v bytě.

Sušení prádla v bytě = nezdravý až škodlivý přístup

Sušení prádla na čerstvém vzduchu, nejlépe na slunci, je nejlepší způsob. Uschne rychle, a navíc slunce přispěje ke zničení některých patogenních organismů, které po vyprání zůstaly. Při sušení v bytě si přivoláváte některá zdravotní rizika, sděluje web RecettesPlat. Vlhkost se šíří vzduchem, čímž podporuje tvorbu plísní. A ty – jak je známo – mohou mít na zdraví neblahé dopady. Kupříkladu na alergiky či astmatiky. U těch se zhoršuje dýchání, a v důsledku toho může dojít i k závažnému plicnímu onemocnění.

Plísně zpočátku ani nevidíte, vznikají v rozích, za skříněmi a podobně. Podezření začnete obvykle mít, až se některým osobám v domácnosti začne zhoršovat zdravotní stav. A vdechování plísňových spor může mít pro lidi s astmatem a alergií až fatální následky. Při dlouhodobě vlhkém vzduchu můžete v bytě pociťovat i určitou zatuchlost. Ve vlhku se také velmi rychle šíří roztoči. Že žijí všude kolem nás, zejména na lůžku, v kobercích atd., to jistě všichni víte. A že jsou pro lidský organismus škodliví, to jistě také.

Při sušení v bytě dodržujte pravidla

Kromě toho nadměrná vlhkost může kondenzovat na oknech, ale co je horší – také na stěnách. A už jsme opět u plísní. Ve vlhkém bytě můžete postupem času pozorovat i rezivění kovových předmětů. O tom, jak efektivně zabránit usazování vlhkosti na oknech, jsme pro vás napsali na BydlímeÚtulně už dřív. Jednou z možností, jak zabránit přílišné vlhkosti vzduchu v bytě, je investice do odvlhčovače.

Měkké a nadýchané ručníky jako v lázních: O příjemnou hebkost se postará i jedlá soda a sůl

Dalším nepříjemným dopadem sušení prádla v bytě je chlad. Obzvlášť tehdy, když v zimním období obložíte radiátory mokrými kusy textilu. A v konečném dopadu i víc protopíte, neboť jakmile dnešní moderní topné systémy zaznamenají ochlazení vzduchu, začnou automaticky přitápět. Tak to si radši pořiďte víc bytových sušáků, radí na webu Exceptional.

Nesušte prádlo v bytě
Fotografie: Pixabay

Řešením může být stropní sušák – spustíte ho dolů, pověsíte prádlo a zase vytáhnete zpět ke stropu. A textil bude dřív suchý, neboť jak známo teplý vzduch stoupá vzhůru. U stropu je tedy tepleji než u podlahy; pokud ovšem máte podlahové topení, budou lepší sušákové stojany.

Co dělat, když už doma sušit musíte

  • Nastavte odstřeďování na maximální rychlost, abyste věšeli prádlo s minimální vlhkostí.
  • Rozvěšujte na sušák prádlo tak, aby mezi ním cirkuloval vzduch – nejlépe tedy ob jednu šňůru. Prádlo tak rychleji proschne.
  • Některé kusy oblečení můžete vyvěsit na ramínka.
  • Používejte kolíčky na prádlo. Obyčejným přehozením přes šňůru vlastně textilii zdvojíte a nebude kolem ní proudit vzduch. Prádlo bude schnout dlouho, což mimo jiné způsobuje jeho zapáchání.
  • Nevěšte prádlo v koupelně, ta je sama od sebe už dost vlhká.
  • Tam, kam stojan s mokrým prádlem umístíte, pravidelně větrejte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*