Neutrácejte za drahé čisticí prostředky plné chemie. Na vodní kámen platí dobře známý pomocník ze špajzu

Fotografie: Freepik

Vodní kámen je nepřítelem každé domácnosti. Kromě drahých čisticích prostředků plných chemie můžete zkusit i domácí metody na jeho odstranění.

Pokud vás na čistém nádobí neustále rozčilují zakalené šmouhy a v konvici usazeniny vodního kamene, máte co do činění s tvrdou vodou ve vaší domácnosti. Skvrny, plak, bílé fleky, to všechno značí tvrdou vodu. Nejenže to nevypadá vůbec hezky, ale také to snižuje funkčnost spotřebičů, pak jsou potřeba instalatérské práce, což je velice nákladné. Proto je v tomto případě lepší pokusit se odstranit skvrny od vodního kamene domácími metodami.

Citronová šťáva a ocet

Dva produkty, které se najdou téměř v každé domácnosti. Zpravidla je používáme pouze při vaření, a přitom jsou to tak účinné zbraně proti vodnímu kameni. Nemusíte se uchylovat k drahým čisticím prostředkům plným chemie, abyste svou domácnost udrželi čistou a svěží.

Fotografie: Freepik

Vodní kámen je složen z uhličitanu vápenatého a kyselina v citronové šťávě a octu ho dokáže efektivně rozložit. Připravte si lahev s rozprašovačem, do poloviny nalijte ocet a do druhé poloviny vodu. Přidejte citronovou šťávu a protřepejte. Použijte jako běžný čistič.

Čištění sprchové hlavice od vodního kamene

Odšroubujte sprchovou hlavici a ponořte ji přes noc do roztoku bílého octa a vody v poměru 1 : 1. Druhý den ráno ji opláchněte čistou vodou a pomocí jehly vyškrábněte z otvorů trysky zbytky vodního kamene.

Odstranění vodního kamene z keramických toalet

Vodní kámen se snadno usazuje i na keramických mísách od toalet. Opět použijte roztok bílého octa a vody a k tomu si vezměte starý zubní kartáček. Namočte ho do směsi a vydrhněte tvrdý a zanesený vodní kámen. Navlékněte si však předtím raději gumové rukavice.

Fotografie: Unsplash

Vařte ocet v rychlovarné konvici

Pokud vás trápí bílé šmouhy v rychlovarné konvici, nejjednodušší způsob, jak se jich zbavit, je vařit v ní roztok bílého octa a vody. Naplňte konvici polovinou vody a polovinou bílého octa a nechte přes noc působit. Ráno zapněte spotřebič jako obvykle. Roztok vylijte a konvici vytřete. Zůstane zářivě čistá.

Zdroj: Goodhouse

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]