Plíseň je škodlivá nejen pro naše životy, ale také domovy. Někdy ji najdete tam, kde byste to nečekali. Podívejme se na neuvěřitelná místa, kde můžete plíseň najít a kde s ní musíte bojovat.
Plíseň je zákeřná, a pokud víte, kde ji hledat, můžete ji ze svého života efektivně vyloučit. Před několika lety se objevilo nebezpečí, na které by měl myslet každý rodič. Neuvěřitelná místa, na kterých se může plíseň vyskytnout, totiž mohou být i dětské hračky! Stovky rodičů byli zděšeni, když zjistili, že interiér hračky, kterou si koupili na Amazonu, byla plná plísní, i když ji vyčistili podle pokynů výrobce (houbou, horkou vodou a mýdlem).
Alergoložka Janna Tuck z Americké vysoké školy pro alergie, astma a imunologii uvedla, že ji to nepřekvapilo. „Plísně mohou růst na téměř jakémkoli povrchu, pokud je v nich dostatek vlhkosti,“ říká. Útěchou je, že plesnivá hračka není tak nebezpečná, jak by se dalo předpokládat. „Ačkoli je to nechutné, je nepravděpodobné, že by množství plísně v hračce způsobilo vážné poškození zdraví, pokud dítě netrpí imunitním problémem nebo nějakou formou alergie na plísně,“ tvrdí lékařka.
Plíseň je vždy špatnou zprávou
Hračky nejsou zdaleka jedinými předměty, které mohou skrývat plísně a houby. Setkat se s nimi můžete také v myčce na nádobí, mixéru, odšťavňovači nebo lednici, na rostlinách na terase nebo na podlaze pod květináčem. Nachází se také ve stropních ventilátorech a klimatizacích, na toaletě, v umyvadle, na štětinách zubního kartáčku nebo dokonce na elektrickém zubním kartáčku.
Když plíseň roste v okultních oblastech, které nelze snadno zjistit a vyčistit, může to způsobit vážné zdravotní problémy některým lidem, kteří trpí alergiemi. „Tito lidé mohou trpět závažnými příznaky alergické rýmy,“ říká Dr. Tuck, „jako svědění očí, necitlivost, rýma, kýchání atd.“ Nebo plíseň může také zhoršit příznaky již existujícího astmatu. Nevystavujte sebe a svou rodinu zbytečnému riziku a pusťte se do efektivní prevence.
Co můžete udělat, abyste se zbavili plísní?
Abyste zabránili růstu plísní ve vaší pračce a myčce, můžete běžně prát zředěným bělidlem. Většina výrobců doporučuje měsíční čištění, nebo kdykoli se uvnitř pračky objeví zápach. Před použitím si přečtěte pokyny k pračce a vložte správné množství bělidla. Použít můžete také obyčejný ocet, který skvěle nahradí chemické prostředky a přitom vám zbaví nechtěných látek stejně dobře.
V ostatních případech je klíčové správné větrání. Kdykoli se koupete nebo sprchujete, použijte ventilaci koupelny ke snížení vlhkosti prostředí. Nezapomeňte také zapnout digestoř nebo odvětrat, pokud ji máte v kuchyni pokaždé, když vaříte nebo umýváte nádobí. Nezapomínejte, že i během mytí nádobí se do vzduchu uvolňuje spousta vlhkosti, ve které mohou houby a plísně růst. V každém případě musíte neustále dbát na to, abyste neměli doma příliš vlhko. Prevence je pochopitelně mnohem jednodušší, než odstraňování vlhkosti.
Zdroj: Redakce