Parní mop je výtečný pomocník při úklidu. Kdy jej použít a kdy zvolit klasický způsob čištění?

Řadíte se k těm, jež touží po perfektně uklízeném bytě či domě? Úklid sice nepatří k vašim oblíbeným činnostem, ale když máte hotovo, užíváte si ten pocit pohody a spokojenosti? Pak vás určitě zaujmou parní čističe, které práci v domácnosti dokáží značně ulehčit.

Parních mopů existuje nepřeberné množství od velikosti, barvy, designu, až po rozličné funkce. K jejich bonusům patří snadné použití a skvělý výsledek při úklidu. Jejich zbraní je horká pára, která nejenže pomáhá čistit, ale odstraňuje drobné organismy, které ulpívají v matracích, závěsech a bytových textiliích. Poradí si se zaschlými nečistotami, a to vše bez použití chemických přípravků. Ovšem zase na všechno se použít nedají. Jak fungují, kdy je použít a kdy raději zvolit klasickou cestu si prozradíme právě dnes.

Jak parní mopy pracují?

Parní mopy pracují na principu tlaku, teploty, která se dá nastavit a rychlosti výstupní páry. Spirála v nádržce zahřívá vodu na vysokou teplotu, a jakmile dojde k přetlaku, dostává se pára ven za pomocí trysky. Nemusíte se však bát práce s parním čističem, protože pára odchází ven pouze ve chvílích, kdy buď sami stlačíte knoflík anebo přiložíte přístroj k povrchu. Pára se navíc rychle ochlazuje, takže v okolí 50 cm od trysky se teplota pohybuje kolem 38 stupňů. Provoz parního čističe není drahý, využíváte totiž jen vodu z kohoutku a elektrickou energii. Po úklidu jen utěrky vyperete – tady pozor, nepoužívejte aviváž.

Jak jej využít v domácnosti?

Parní čističe jsou skvělé do domácností, kde žijí alergici. Právě ty nejvíce trápí plíseň, roztoči, prach a dokonce i chemické přípravky. Horká pára ničí nežádoucí alergeny a při úklidu se využívá jen voda. Některé čističe dokáží i luxovat. Pára prach zvlhčí a poté jej mop vysaje, což zabrání víření.

Perfektně s nimi umyjete toaletu, vanu, umývadlo, okna, zrcadla, ale použít lze i na čištění mikrovlnné trouby, lednice, mrazáku a všude tam, kde se v domě nacházejí nedostupná místa – škvíry, mezery, spáry. Použít lze na čištění matrace, sedacího čalouněného nábytku, napaření závěsů, čištění pelíšků domácích malíčků apod. Skvěle pomůže s mytím oken, kdy nezanechává šmouhy, jako některé čisticí přípravky. A samozřejmě s ním dokonale vytřete podlahu, použít lze i na koberce.

Kdy parní čistič nepoužívat?

Ačkoliv výrobci uvádějí, že parní čistič je vhodný úplně na vše, nepoužívejte jej na nábytek (především staršího data). Mnohé kusy nábytku bývají opatřeny voskem, který nábytek chrání. Po použití páry by se vosk odstranil a nábytek by se začal časem loupat. Použít samozřejmě nejde ani na čištění elektroniky a vhodný není také pro kožené povrchy.

Obrázek: currys.co.uk