Kvalitní žehlička je základ úspěchu. Jak ale vybrat tu správnou?

Vybrat správnou žehličku může vypadat velmi snadně. Prostě jdu do obchodu, prohlédnu si modely, zjistím funkce, podívám se jak žehlička vypadá, kolik stojí, zda má dostatečně dlouhý kabel a nádržku na vodu, popadnu výrobek a jdu platit. Chyba. Bohužel se ji dopouští spousta lidí. V podstatě se není čemu divit. Jelikož trh s tímto zbožím je doslova přesycen. A kdo se má v tom pak orientovat? My se vám dnes pokusíme poradit, jak takového domácího pomocníka vybrat.

Než vyrazíte pro žehličku

Ať už kupujete vybraný model online anebo přímo v kamenné prodejně, zvažte nejdřív tyto aspekty.

  • Pro kolik lidí budete žehlit a jak často?

  • Co budete nejčastěji žehlit – je totiž rozdíl žehlit tričko a košili s mnoha knoflíčky, límečkem, manžetami. Chodí váš partner v riflích nebo spíš nosí oblekové kalhoty?

On je docela rozdíl v tom, zda člověk hodlá žehlit hodinku až dvě týdně nebo mu to zabere až šest hodin. Podle počtu osob v domácnosti a náročnosti. Budete žehlit i ložní prádlo anebo máte takové materiály, které nežehlíte či zvažujete pro tyto účely domácí mandl? Jakmile máte jasno v tom, co vše budete žehlit a kolik vám to zhruba zabere času, můžete vybírat žehličku. Na výběr máte suchou žehličku, napařovací žehličku, parní a napařovač.

Suchá žehlička

Je vhodná pro milovníky klasiky, kteří žehlí spíš sporadicky, než pravidelně. Suchá žehlička je levnější, lehoučká, snadná na údržbu a zvládne vyžehlit většinu textilních materiálů. Ovšem pozor na materiály z umělých vláken, ty touto žehličkou nežehlete.

Napařovací žehlička

Nachází se ve většině domácností, protože žehlení výrazně ulehčuje. Oceníte ji i v případě, že vám prádlo přeschne. Korigovat si můžete i množství páry. O tento typ žehličky je už potřeba se starat, aby se trysky neucpaly vodním kamenem. V případě zanedbané péče hrozí potřísnění oděvu rezavou vodou a ucpání trysek.

Parní žehlička

Tento typ žehličky je určen pro náročnější žehlení. Žehlíte-li vkuse déle než 75 minut a ještě i dvakrát či vícekrát týdně, pak je tento typ žehličky pro vás ideální. Nejenže usnadní žehlení, ale má mnohem větší zásobník na vodu, takže během žehlení ji nemusíte dolévat. Během žehlení vyprodukuje také víc páry, takže vám stačí prádlo přežehlit pouze z jedné strany. Tím vám šetří čas a námahu.

Napařovače

Napařovač je skvělý pomocník, díky kterému vyžehlíte oděvy na ramínku. Ať už jde o šaty nebo společenský oblek. Vyžehlíte s ním i závěsy na oknech a další textilie v domácnosti. Napařovač může být ruční nebo na stojanu. Opět záleží na to, kolik toho chcete žehlit a jak často. Napařovač využijete nejen na žehlení oděvů, ale v celé domácnosti.

Na co se ještě při výběru žehličky zaměřit?

  • Příkon

  • Žehlící plocha (nerezová, hliník, keramická, vrstvená, speciální povrchy: Saphir, Platinum, SteamGilde, Autoclean Catalys

  • Množství páry

  • Nastavení teploty

  • Tlak páry / parní ráz

  • Hmotnost

  • Délka kabelu

  • Objem nádržky na vodu

  • Funkce: odvápňování, pojistka proti vytékání vody, pojistka proti přehřátí, samočištění, světelná signalizace, automatické vypínání, kropení, svislé napařování, automatické nastavení teploty dle typu látky

  • Cena

Tip na závěr – jak vyčistit připálenou žehličku

Zapněte žehličku a chvíli počkejte, než se nahřeje. Pak položte na žehlící prkno starší ručník a na něj utěrku namočenou do octové vody a důkladně vyždímanou. Ocet by se neměl dostat do otvorů na žehlící plošce. Rozpálenou žehličkou pak přejíždějte po utěrce. V případě potřeby postup opakujte i několikrát.

Obrázky: productguide, which