Nevzdávejte boj s uvadajícími pokojovými rostlinami. Postupy zkušených pěstitelek vám pomohou

Fotografie: Pxhere

Ne každý z nás umí pečovat o květiny a v domácnosti mu kvete úplně všechno takřka bez námahy. Pravdou je, že většina z nás spíše bojuje s opačným problémem. Přáli bychom si mít parapety obsypány nádherně kvetoucími a zdravými rostlinkami, ale místo toho bojujeme o záchranu posledních pár zdravých lístečků.

Všichni ten pocit asi dobře známe. Než ale svůj boj vzdáte a další rostlinu pošlete na smetiště, vyzkoušejte ještě tuto poslední možnost. Je to doslova elixír života pro jakoukoliv rostlinku a určitě pomůže i těm vašim.

Ozdravná zálivka

Jak se vyrábí a používá? Nařeďte 20 mililitrů peroxidu vodíku na litr vody. Takto máte připravený roztok první pomoci, který se ale musí aplikovat přímo ke kořenům rostlinky. Proto je nutné vykopat v květináči menší dírku, do které s pomocí brčka nalijete směs přímo ke kořenům. Garantujeme, že za pár dní uvidíte výsledek.

Přesazení dokáže zázraky

Dalším krokem, který zaručeně pomůže, je přesazení. Je totiž také dobře možné, že vaší rostlince nevyhovuje zemina, ve které je zasazena. Ani pokud květinu koupíte v zahradnictví, ještě to negarantuje, že je zasazená ve vhodné půdě. Proto klidně vyrazte to zahradnictví, kupte vhodný substrát a klidně i větší květináče a dopřejte vaší rostlince nový domov.

Nový sestřih

I rostlinám občas pomůže, když je trochu zastřihnete. Všechny zažloutlé listy z rostliny odstraňte a nebojte se odstranit i staré výhonky. Pokud nebude muset květina investovat spoustu práce do oživování starých listů, bude produkovat více nových lupenů – a to je přeci to, co chcete.

Ozdravná sprcha

Občas může pomoci i pořádná očista. Listy podrobte pečlivému zkoumání a zjistěte, zda nejsou napadeny některými z parazitů. Časté jsou například molice, puklice či mšice. Pokud na nějaké narazíte, zatočte s nimi co nejrychleji, aby rostlinu nezatěžovali.

Pomohou nejen speciální přípravky, ale také pořádná očista. List po listu otřete měkkým hadříkem namočeným v čisté vodě nebo dejte na chvíli celou rostlinu pod sprchu.

Změňte místo

Není výjimkou, že rostlině se nedaří kvůli špatnému světlu. Možná je příliš stinné, nebo naopak slunečné? Ověřte si na internetu, kolik světla vaše rostlina potřebuje, a podle toho ji umístěte. Ne všechny rostliny nutně milují přímé sluneční záření. Některé naopak ocení spíše tlumenější přísun světla, a to zejména v létě, kdy může být na okně extrémní teplo.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]