Přáním každého, kdo pěstuje rajčata, je co největší úroda. Pokud pěstujete keříková rajčátka, ty zastřihávání nepotřebují. Ale tyčková rajčata (indeterminantní) je nutné prostřihávat. Nežádoucí listy a výhonky by odebíraly živiny plodům. Úroda by byla menší a plody nebyly tak chutné, šťavnaté.
Jakmile se rajčátka ujmou a počnou růst, přichází doba spojená s prořezáváním. Postup je de facto stejný, jako u ovocných keříkových stromků. Je nutné sledovat růst rostlinky, jednotlivé výhonky a podle toho pak některé uříznout – odstraňují se tzv. výmladky. Jsou to nové, úzké větvičky vyrůstající z místa, kde se větévka stýká s kmínkem.
Proč rajčata prořezávat?
Pokud byste rostlinu neprostřihávali, přísun živin by byl odkloněn do dalších stonků a listů, zbylo by tím pádem méně pro výživu plodů. I kdyby výhonek na rostlině zůstal a začal kvést, tak rajčátka nedozrají.
Rajčatům je potřeba věnovat se pravidelně – alespoň obden. Jakmile narazíte na drobný výhonek, lze jej bez problému odštipnout i ručně, tím pádem nezůstane na rostlině žádná ranka a tudíž odpadá i riziko infekce rostlinky. Díky odřezávání se nebude rostlina rozrůstat do stran, ale poroste krásně nahoru, což je cílem.
Mimo pravidelné kontroly a prořezávání nežádoucích výhonků je nutné kontrolovat i spodní listy. Listy nesmí dlouhodobě ležet na vlhké půdě, začali by hnít, což je rovněž riziko zdroje infekce (plíseň bramborová). Zničilo by to nejen úrodu, ale celou rostlinku. Tudíž jakmile má rostlinka dostatek lisů nahoře, odlomte i ty nejspodnější, které se dotýkají půdy.
Péče o rajčata ve zkratce
-
Postranní výhony zahušťují rostlinu, ale ochuzují plody o živiny
-
Rostlina díky prostřihávání postranních výhonků může růst nahoru
-
Hlídejte i spodní listy, aby neležely na vlhké půdě
Fotografie: Bonnieplants, YouTube