Něžná krása pro vaši zahradu, to je sakura

Sakura, jinak také japonská třešeň, je často vyobrazována právě na japonských kresbách. Je to strom vyobrazující krásu, oslavující jaro. Pořiďte si jej i vy, na vaši zahradu. Nebudete litovat.

Neobyčejná třešeň

Původ má tato exotická kráska v Asii, což napovídá její lidový název – japonská třešeň. Avšak kořeny má tento druh stromu v Číně a Indii.

Dosahuje výšky až sedmi metrů. Existují však rozmanité druhy, které mohou dorůstat do tří metrů nebo méně a mohou mít i různou barvu květů – některé druhy mají sytě růžové květy, jiné mají světle, až téměř bílo-růžový nádech. Květy jsou navíc jedinečné tím, že jsou velmi husté.

O pěstování

Sakura je strom, který miluje slunce. V kombinaci právě se sluncem a zásaditou nebo neutrální půdou se jí bude dařit nejlépe. Je potřeba počítat s tím, že se strom může se svými větvemi rozrůst do kruhu o průměru až čtyř metrů. Je vhodné jej tedy posadit do prostranství, kde vynikne a nebude utlačován jinými druhy stromů, květin, či dokonce plotem.

Význam z minulosti

Dávno před naším letopočtem se kolem sakur scházeli umělci různých směrů – básníci, zpěváci, dokonce i šlechtici. Společně polemizovali o kráse těchto stromů. V Číně navíc sakury reprezentovaly ženské tělo. Japonská kultura uznává jiný význam – zpodobňuje cyklus sakur s lidským životem. Kromě toho si Japonci sakuru převzali jako symbol štěstí, ba dokonce se jedná o vůbec nejoblíbenější vyjádření štěstí.

Za japonskou třešní v tuzemsku

Kvůli tomu, abyste viděli krásu sakur naživo, si je nemusíte nejdříve vysadit na zahradě, ani cestovat do Asie. Vydejte se do botanické zahrady v Troji v našem hlavním městě. Zde najdete několik druhů těchto půvabných stromů.

Obrázek: pixabay.com