Nízký strop v domácnosti lze opticky zvýšit. Stačí postupovat podle rad zkušených profesionálů

Fotografie: Freepik

Strop, který je vysoký maximálně 2,65 metru je dnešní realitou. Musíte ji buď přijmout, nebo se po ohlédnout po takovém domě nebo bytě, který vám bude vyhovovat i výškou stropu.

Ten se ale může zvýšit také vizuálně pomocí několika triků, které najdete v článku. Každý návrhář má svoje techniky, které pomáhají místnost zvětšit – nízký nábytek, osvětlení, různé tapety nebo závěsy.

Fotografie: Freepik

Některé techniky zvětšení stropu opravdu fungují

Jedním z nich jsou kesony, což jsou čtvercové buňky, které sice fyzicky seberou deset centimetrů, ale vizuálně strop zvednou. Stane se objemnějším a přestanete mít pocit, že ho máte přímo nad hlavou. Tento efekt je znám už od starého Řecka, kteří vynalezli kazetové stropy.

Dalším tipem jsou záclony a závěsy, které ale musí být dlouhé od podlahy až ke zmiňovanému stropu. Všechny svislé prvky totiž místnost roztahují nahoru – můžete si tak objednat takové police na knihy nebo použít právě závěsy. Pokud navíc budou pruhované, máte vyhráno a prostor se opticky zvětší a prodlouží.

Vyhrajte si také se světly. V místnosti, která má nízké stropy, je lepší nedávat stropní světlo, ale nakupte raději několik jiných zdrojů světla. Nepříjemnější pro naše oči je světlo, které poskytují podlahové lampy, některé z nich mohu nahradit lustr. Stolní lampy jako spodní vrstva také zvětší místnost.

Fotografie: Freepik

V malých prostorech vsaďte na černou barvu

Černý strop se hodí do místnosti, jako je chodba nebo koupelna. Doslova se rozpustí do vzduchu, takže vlastně není možné určit, jak je strop vysoký. Černou barvu můžete využít nejen na strop, ale také na zdi.

V posledních ledech jsou velmi oblíbená LED podsvícení. Dodají místnost prostor, je ale třeba počítat s tím, že vezmou stropu deset až patnáct centimetrů výšky. V místnosti, který má nízký strop, by měl být nízký také nábytek. Všechny zbytečné věci je tak potřeba vložit do skříněk a dalších úložných prostor. Skříňky by měly zabírat prostor od podlahy ke stropu a vytvořit dojem hladké zdi.

Jestli chcete mít místnost opticky vyšší, stojí za to zvětšit dveře, které do ní vedou. Návrháři tuto techniku často používají v klasických interiérech. Každému se může líbit něco jiného a nejdůležitější je, aby se člověk cítil v bytě nebo domě jako doma. Zapomeňte tak na různé předsudky a svůj domov si udělejte podle svých představ.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]