Novou růži lze nechat zakořenit přímo na keři. Díky tomuto snadnému triku to dokáže zcela každý

Fotografie: Photos of Japan / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Zakořenit růži přímo na keři – tato metoda je vyzkoušená a účinná. Můžete ji aplikovat během celého roku a nemusíte si připravovat žádné řízky.

Máte na zahradě oblíbený růžový keř, který chcete množit? Ať se jedná o jakoukoliv růži, můžete ji rozmnožit pomocí řízků. Je pravda, že tento způsob se používá nejčastěji (třeba květinu rozmnožíte z darované kytice růží), ale ujmutí nové rostliny je nejisté. A když se ujme, trvá 3–4 roky, než vám nový keřík začne kvést. Je tu však i jiná metoda, a to zakořeňování růží přímo na keři. Tento fascinující způsob množení vám umožní připravovat nové rostliny, zatímco jsou stále spojeny s mateřskou růží.

Množení růží přímo na keři

Tento proces můžete provádět v průběhu celého roku, přičemž využijete přirozené růstové cykly růží. Optimálním obdobím je však pozdní jaro, kdy růže vyhnaly nové, pevné a zdravé stonky. Tato technika vyžaduje trpělivost a péči, protože nové kořeny potřebují čas na vývoj. Pak ale můžete zakořeněný stonek odříznout od mateřské rostliny a přesadit ho. Růže by měla kvést ve 2.–3. roce po vysazení. Tímto způsobem rozmnožování zachováte vlastnosti dané rostliny a rozšíříte ji bez nutnosti nákupu nových sazenic.

Zakořenit růži přímo na keři má jednu nespornou výhodu: nová sazenice dostává nadále živiny a vodu přes mateřskou rostlinu a dokáže je dokonale využít. Přitom se vytváří nový kořenový systém, píše web CPykami. A to je pro vznik nové rostliny mnohem lepší, než když píchnete řízek do záhonu a on se musí o přísun živin a vláhy postarat sám.

Jak při množení růží na keři postupovat

Vyberte si jeden nebo dva silné stonky, nejlépe takové, kde myslíte, že se nebudou vytvářet poupata. V blízkosti kloubu (kolínka) odstraňte plátek kůry o šíři asi půl cm, a to po celém obvodu stonku. V délce asi 10 cm na obě strany od tohoto místa odstraňte lístky a trny.

Díky pěstování této rostliny v blízkosti rajčat sklidíte tak bohatou úrodu, že nebudete vědět, co s nimi

Použití banánové slupky

Pak vezměte asi polovinu banánové slupky, trochu ji podélně prořežte a ranku s ní obalte (dužinou k řezu). Následně rozřízněte plastový kelímek tak, abyste ho mohli naplnit výsadbovým substrátem a pomocí pásky upevnit na místo s obaleným řezem. Substrát průběžně mírně vlhčete. Během měsíce by se měly začít vytvářet kořeny. Ty pak se zbytkem rostliny odříznete a vysadíte. Stonek s kelímkem podepřete kolíkem, aby se nezlomil. Na BydlímeÚtulně jsme vám také doporučili osvědčený trik k snadnému rozmnožování orchidejí.

Použití brambory

Místo banánové slupky se také používá syrový brambor, který dokáže poskytnout živiny, ochrání řezné místo a přispěje k dřívější tvorbě kořenového systému a nové sazenice. Malý brambor rozřízněte na polovinu, vnitřky vyřízněte tak, aby se půlky bramboru dobře usadily na stonku. Obě části bramboru přiložte na řeznou ranku. Upevněte gumou nebo stahovacími páskami. A opět nasaďte kelímek s vhodnou zeminou.

Uvedené způsoby množení růží se používají zejména v oblastech s drsnějším klimatem, kdy samotné řízky v půdě hůř vzcházejí. A kdybyste přesto rozmnožovali růže z řízků, i tak je vysaďte nejprve do syrového bramboru a pak teprve do zeminy, radí web DomekIOgrodek.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*