Nový majitel zachránil starý mlýn na Karlovarsku. Stal se chráněnou kulturní památkou ČR

Fotografie: Hedvika Šimková / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Záchrana mlýna ve Stráži nad Ohří byla snem a cílem nového majitele. A dílo se podařilo, včetně spuštění tamní pekárny.

Zachovalých či zrekonstruovaných starých mlýnů je v naší zemi celá řada. Někdy si je udržovaly přímo rodiny a předávaly si je z generace na generaci, jindy se o vzkříšení historické stavby postarala obec. Existuje však spousta starých budov s historickou hodnotou, a tedy i mlýnů, které byly rozkradeny, zdemolovány, anebo si svou daň vybral zub času. Výjimkou se stal starý mlýn ve Stráži na Ohří, uvádí se na webu Novinky.

Historie mlýna

Mlýn ve Stráži nad Ohří na Karlovarsku pochází z 16. století. Před několika lety se rozhodl nový majitel pan Jaroslav Gabriel z Klášterce nad Ohří, že mlýn, jenž byl v dezolátním stavu, zachrání a obnoví jeho funkci. Po druhé světové válce se museli původní majitelé mlýna vystěhovat do Německa. Štěstím v neštěstí pro mlýn byla skutečnost, že ho následně dostali k užívání volyňští Češi, kteří nic nevyhodili. A tak se dochovalo poměrně dost vybavení, i když poničeného.

Přesto vše původní a základní zůstalo na svém místě a nový majitel mlýna nechal vše restaurovat. Jednak to byl nábytek, jednak drobné vybavení, které dávní vlastníci do svého domova pořídili a používali. Když pana Gabriela navštívili potomci původních německých majitelů, našli na „svém místě“ kropenku i krucifix.

Technický stav mlýna

Technické zařízení mlýna bylo pořízeno ve 30. letech minulého století. Nyní již bylo ve velice zanedbaném stavu. Francisova turbína, která poháněla mechanismus mlýna, byla zarostlá v mechu a kapradí. Stěny i střecha vzaly za své úplně. A protože v turbíně zůstávala přes zimu voda, litina popraskala. Panu Gabrielovi se ji ale podařilo vyzvednout a opravit. Postavil pro ni i nový přístřešek a postaral se, aby se do turbíny dostala voda, která následně roztočila hřídel.

Mladík přebudoval starý autobus na praktickou garsonku s krbem

Výhoda mlýna byla v tom, že hned nad ním jsou dvě menší vodní nádrže. Takže přívod vody k turbíně byl kdysi bezproblémový a dnes je také zachován, sděluje web iDnes. A i když se podařilo z propadlých podlah vytáhnout zpět mohutné mlecí stolice, o obnově mletí obilí však prozatím uvažovat nelze. Vodní přítok je totiž slabý a zásoba vody vydrží sotva na půlhodinku mletí.

Využití mlýna v budoucnu

Vodní mlýn ve Stráži byl jedinečný i tím, že disponoval devíti výtahy a nejrůznějšími dopravníky. Tehdejší majitelé se postarali o to, aby technika nahradila úpornou lidskou práci – aby totiž byla mouka dokonale semletá, musel mlecí proces proběhnout přibližně desetkrát. Majitel pan Gabriel nyní zprovoznil i pekárnu, která byla součástí mlýna a kdysi zásobovala celé tamní osazenstvo. Jaké bude mít mlýn další využití, zatím není jisté.

Pro začátek je důležité, že záchrana mlýna se zdařila podle představ majitele. A je docela možné, že z budovy bude jednou muzeum. Od roku 2019 je zrekonstruovaný mlýn chráněn jako nemovitá kulturní památka České republiky. Jiní majitelé se zase postarali o záchranu zchátralého zámku, o čemž jsme už na BydlímeÚtulně psali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*