Zámeček z 18. století se doslova rozpadal. Rodina mu dala druhou šanci odkoupením a osobitou přestavbou

Fotografie: Rosser1954 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Manželé Watersovi zakoupili zdevastovaný zámeček s dlouhou historií. Nyní intenzivně pracují na tom, aby místu vrátili jeho původní podobu.

Když se manželé na nemovitost, kterou zakoupili v podstatě naslepo, přijeli poprvé podívat, museli se prodírat bujnou zelení. Zchátralý zámeček na francouzské straně Pyrenejí se totiž schovával za přerostlými stromy a keři. I přes velmi špatnou kondici ale přímo vybízel ke vstupu.

Zámeček se zašlou slávou

Francouzský zámeček Château de Lalacelle byl postaven již v 18. století a svému účelu sloužil téměř dvě století. Poslední majitelé z něj odešli před více než čtyřiceti lety a od té doby zámeček pouze chátral. Když ho manželé Karin a Craig Watersovi v roce 2020 koupili, jeho stav byl dezolátní. Střechou zatékalo, okna byla vysklená, komíny se rozpadaly. I přesto si ale zámeček udržel klasifikaci historické památky a s ní související ochranu.

Jak vysvětluje portál Wachal, rekonstrukce historických objektů musí být velmi šetrná a především v souladu s požadavky památkového ústavu. Vzhledem k různé formě ochrany památky je nutné volit specifický přístup nejen napříč různými státy, ale i konkrétními objekty. Manželé tedy rekonstrukci zahájili ve spolupráci s profesionálními řemeslníky, nicméně většinu práce si udělali sami.

Velké rodinné dobrodružství

Před samotnou koupí bylo veřejnosti zpřístupněno jen velmi malé procento objektu. Manželé Watersovi tak zámek koupili i přesto, že z něj viděli pouze čtyři místnosti v přízemí, ačkoliv celkový počet pokojů se ve výsledku vyšplhal na čtyřiadevadesát. Risk ale stál za to. Zámeček disponoval mnoha zákoutími, relativně zachovalým dřevěným schodištěm, a dokonce zámeckou kašnou, jak uvádí web AFR.

Jediné, co si matka přála, byl útulný dům pro své 4 děti. Sen si splnila sama díky internetovým videím

Podle webu Afr manželé na renovaci zámku pracují velmi intenzivně a výsledky své dřiny sdílejí na sociálních sítích. Zcela jistě lze říci, že jim rekonstrukce historické nemovitosti změnila život, podobně jako muži, o němž jsme psali na BydlímeÚtulně. „Je krásné, jak na tom pracuje celá rodina i s dítětem,“ vyjádřila se uznale kolegyně Jana M., když viděla, že manželé do přestavby zapojili i svého syna.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]