Oblečení a věci v domácnosti, které pereme příliš často a také kousky, na které obvykle zapomínáme

Fotografie: Freepik

Většina lidí využívá své zdroje v domácnosti neefektivně, protože podle statistik je 90 % oblečení, které pereme nebo jinak čistíme, není špinavé. Zároveň při praní jednoho kusu oblečení zapomínáme na ostatní, které by se měly hodit do pračky s ním. Zjistěte, které kousky perete příliš nebo málo a v jakých intervalech byste je měli dávat do pračky.

Legíny vs. džíny

Máte pocit, že se jedná o totéž, protože obojí jsou kalhoty? Velký omyl. Každý z těchto typů oblečení je vyroben z naprosto odlišných materiálů a podle toho byste s nimi také měli zacházet. Legíny by se měly prát po každých dvou až třech nošení, zatímco džíny tak málo, jak je to jen možné. Proč?

Časté praní džínů z nich vyplachuje barvu a tkanina postupně ztrácí svůj tvar. Vysoké teploty navíc podporují smršťování, díky kterému budou vaše oblíbené džíny vypadat jinak než v den, kdy jste si je koupili.

Fotografie: Pixabay

Pokud chcete, aby vám džíny vydržely co nejdéle v původní barvě a tvaru, dávejte je do pračky na speciální program o nízké teplotě, a to pouze v případě, že jsou skutečně špinavé. Legíny naopak hodně absorbují pachy a bakterie, takže byste je měli prát velmi často.

Sportovní vs. každodenní podprsenky

Asi 200 žen bylo dotazováno, jak často si perou podprsenky. Asi jedna třetina žen uvedla, že to dělá každé dva týdny, zatímco ostatní to dělají ještě vzácněji, protože nemají stejnou podprsenku každý den.

Máte-li několik sad spodního prádla, můžete je každý den měnit a prát vzácněji. Pomáhá jim to udržovat dobrý vzhled, zachovávat tvar a neroztahovat se. Sportovní podprsenky však takové možnosti nemají. Po každém opotřebení byste si je měli umýt. To znamená po každém tréninku!

Povlak na polštář vs. prostěradlo

Mnoho lidí si není jistých, jak často by měli měnit povlečení a prostěradlo. Prach nashromážděný na posteli obsahuje viry, bakterie a další škodlivé mikroorganismy.

Při neustálém vdechování existuje riziko vzniku alergických reakcí, potíží s dýcháním a podráždění sliznic. Mrtvé buňky lidské pokožky jsou potravou pro roztoče. Aby se těmto problémům předešlo, musíte se soustředit na pravidelné čištění ložního prádla.

Fotografie: Freepik

Obecně je ideální ložní prádlo celé prát jednou za 10 dní. Polštářům byste ale měli věnovat zvláštní pozornost a prát je častěji. Ideální je vyprat je každých 5 dní. Hromadí se na nich zbytky make-upu, kožního mazu, vlasů a bakterií, které mohou způsobit výskyt akné a dalších kožních potíží. Jedině pravidelnou údržbou předejdete nepříjemným zdravotním problémům.

Bunda vs. kabát

V zimním období vás bude zaručeně zajímat, jak udržovat čisté své svršky. Bundy by se měly prát maximálně jednou za tři měsíce ve studené vodě. V případě kabátů je to ještě jednodušší. Většinu z nich totiž nelze prát vůbec. Přečtěte si štítek a jednou či dvakrát za sezónu navštivte čistírnu prádla, které vám ho může v případě potřeby vyčistit.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]