Oblíbený minimalismus nejen v interiéru, ale i šatníku aneb capsule wardrobe

Většina z nás je zvyklá skladovat i oblečení, které již nenosí nebo jej nosí opravdu zřídka a vůbec nic by se nestalo, kdyby to tričko nebo šortky ve skříni nebyly. Dokážete si představit, že se ráno postavíte před svou šatní skříň, otevřete ji a hned budete vědět, co si obléci, protože máte uskladněno opravdu jen to nejnutnější oblečení?

Pro někoho sen, pro jiného něco nepředstavitelného. Víte o tom, že bylo vědecky zjištěno, že drtivá většina lidí využívá pouze 20% své garderoby, zbytek je naprosto zbytečný? Slyšeli už jste někdy pojem capsule wardrobe – tedy kompaktní šatník? Zahrnuje minimalismus, racionalizaci, organizaci, vynalézavost, všímavost, zjednodušení.

Tento systém skladování oblečení vychází z faktu, že rozhodně není nutné mít kupy oblečení typu: každý pes jiná ves. Taková skříň pak obsahuje několik kusů oblečení, které nevycházejí z módy rychle a které máte opravdu rádi.

Doporučuje se mít pár kusů oděvů, které je možné vzájemně kombinovat. Například budete mít 8 kusů vrchních dílů oblečení (trička, halenky, svetřík) a 4 kusy spodních dílů (kalhoty, sukně). Určitě je vhodné mít také oblečení jak pro volný čas (oddech a sport), tak něco do společnosti a zaměstnání. Zkrátka a jednoduše vytvořit minimalistický šatník, což znamená jediné, zbavit se zbytečností. Totéž lze praktikovat s obuví.

Tak jednoduché to není

Na první dojem se to celé může zdát náramně jednoduché. Přijdu ke skříni, vytáhnu všechny věci a vyhodím ty, které nenosím. Jenže ženy jsou od nepaměti sběračky oděvů a většinou se jen velmi těžko loučí s některými kousky, i když se ve skříni najdou rifle o dvě konfekční velikosti menší, ale co kdyby se mi náhodou povedlo zhubnout, tyto džíny mi dělají super zadek.

Počítejte zkrátka s tím, že vytvořit minimalistický šatník znamená rozloučit se nadobro s mnoha oblíbenými kousky. Jestliže však nemáte 100% jistotu, že danou věc už na sebe nikdy nevezmete, odložte ji na hromádku a uschovejte tyto kousky v krabici někde mimo. Pokud do krabice jednu sezónu vůbec nevlezete, dejte toto oblečení úplně pryč.

Nechte si pouze oblečení, které opravdu milujete, nosíte a chcete nosit. Oblečení, které lze pospolu párovat. Totéž proveďte s obuví, bižuterii a kosmetikou. Uvidíte, jak se vám hned bude lépe dýchat a váš život bude snadnější. Navíc tím šetříte i životní prostředí. Každý začátek je nejtěžší, pak už to jde snadno.

Fotografie: Beckyocole