Obnovte původní vzhled vašich dlaždic v domácnosti jednoduchým postupem

Fotografie: Freepik

Čas je neúprosný. Podepíše se takřka na všem. Keramické dlažby nejsou výjimkou. Ačkoliv je keramika považována za materiál, který s postupujícím časem nabírá na hodnotě, opotřebení keramických dlaždic v průběhu let je běžným jevem.

S opotřebenou keramickou dlažbou vyvstává otázka, jak jí ztracený lesk navrátit zpět. Lidé v tomto případě volí variantu využití chemikálií, které jsou běžně k dostání v supermarketech. Zde je však nutné si uvědomit, že používáním těchto přípravků může dojít jak k ohrožení vlastního zdraví, tak i životního prostředí. Proto je výhodnější zvolit neméně účinnou ekologičtější variantu.

Krok číslo 1 – Povrch očistěte

Pro správné a důkladné vyčištění keramických dlaždic potřebujete jejich povrch připravit. Za tímto účelem danou plochu zameťte či vysajte a odstraňte veškerý prach, který by mohl v dalším čištění bránit. Nezapomeňte očistit jednotlivé spáry mezi dlaždicemi – právě v těchto oblastech mají nečistoty tendenci hromadit se zcela nejvíce. K tomu využijte kartáč či úzkou hubici vysavače.

Druhý krok – naneste odvápňovací prostředky

Poté, co jsou nečistoty úspěšně odstraněny, připravte si kbelík s vlažnou vodou. Do něj přidejte vybraný přípravek přírodního původu. Poté rozetřete po podlaze a dlaždice důkladně omyjte.

Které přípravky jsou nejvhodnější? Využít můžete například účinku jedlé sody. Tato látka, která se běžně vyskytuje v každé domácnosti, je známá pro svoji univerzálnost. Pro vytvoření směsi, s jejíž pomocí se postaráte o šetrné ošetření keramické dlažby, přidejte 3 lžíce jedlé sody do litru horké vody. Přípravek naneste na očištěné dlaždice, nechejte chvíli působit a poté otřete hadříkem.

Fotografie: Pixabay

Citron, který je známý svými antibakteriálními vlastnostmi, má mezi účinnými a zároveň ekologickými čistícími prostředky své místo zcela oprávněně. Pokud se k úklidu svojí domácnosti rozhodnete využít právě tento žlutý citrusový plod, nesáhnete vedle.

Keramické dlažbě spolehlivě navrátí její ztracený lesk, zároveň ji vyčistí a vydezinfikuje. Pro jeho použití vymačkejte do litru vody dva citrony. Pokud chcete zvýšit účinnost, do roztoku přidejte lžíci bílého octa.

Účinným pomocníkem v boji proti mdlosti povrchu keramických dlaždic je také alkohol. Ten můžete přidat kupříkladu do některého z výše uvedených roztoků. Vaší podlaze dodá nejen lesk, ale také ji vydezinfikuje.

Krok třetí – ošetřete povrch

Pro dosažení vytouženého výsledku je třeba povrch po nanesení vybraného roztoku vhodně ošetřit. K samotnému čištění můžete využít kartáč či vhodný hadřík. Nezapomínejte na spáry mezi dlaždicemi, právě tam se nejčastěji usazují plísně, nečistoty a bakterie. Rovněž se ujistěte, že jste nevynechali žádné místo.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]