Tato tajná finta při pěstování rajčat zajistí úrodu, o které jste vždy snili. Zvládne to i začátečník

Fotografie: Freepik

Odlamování listů u rostlin rajčat není zbytečné ani složité. Naučte se to dělat správně a budete mít zdravé rostliny se spoustou plodů.

Odštípání nadbytečných lístků a výhonků na sazenicích rajčat se může jevit jako banalita. Vždyť kdo má čas rostliny neustále kontrolovat a ošetřovat? Na druhou stranu právě i takováto malá pozornost může na úrodě udělat hodně. Zkuste se na ni proto letos zaměřit.

Rajčata vyžadují spoustu pozornosti

Rajčata patří mezi jedny z nejčastěji pěstovaných zahrádkových rostlin, na něco jsou to ale tak trochu „fajnovky“. Zvýšenou pozornost potřebují z hlediska zálivky, které ale zase nesmí být moc, jinak hrozí rostlině plíseň. Rovněž jejich stanoviště musí být specifické – slunečné a s propustnou půdou. Nic neleví ani v případě samotného růstu, vhod jim je totiž nejen pravidelné přihnojování, ale i vylamování nadbytečných lístků.

Drobnější nebo keříčkové odrůdy rajčat, které jsou tak oblíbené pro balkónové pěstování, jak jsme psali na BydlímeÚtulně, tuto péči nevyžadují. Naopak u standardních do výšky se ženoucích odrůd rajčat byste se bez odštipování mohli ohrozit slabou úrodou. Což je zbytečné, neboť jde o zákrok opravdu jednoduchý a rychlý.

Bohatou úrodu okurek zajistí přírodní hnojivo. Kefír je ochrání před plísní a dodá živiny

Proč je odštipování lístků důležité

Dalším důvodem pro odlamování je celkové oslabování a následně zvýšená lámavost rostliny. Příliš hustě rostlá rajčata ženou svou energii jinam než do plodů, které jsou pak menší a je jich méně. Podle webu IReceptář jsou i listy, které jsou rostlé moc blízko sebe, rizikem kvůli rozvoji houbovitých chorob. Zkrátka pro vyštipování tzv. zálistků mluví opravdu hodně faktů. Takže jak na to?

Portál DomekIOgrodek radí listy odštipovat ručně, neboť nůžkami byste mohli rostlinu poškodit. Nejdříve odlámejte řapíky nejblíže zemi, čímž snížíte riziko hniloby. Poté jsou na řadě zálistky, které se nachází jakoby v úžlabí listů. Ty rostlinu vysilují a rajčata připravují o sluneční světlo. Po jejich odlomení do poraněného místa nezasahujte, zbytečně byste rostlinu ohrožovali infekcí. Ta se o zacelení postará sama.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*