Jakou podlahu zvolit do kuchyně, obýváku či předsíně?

Výběr podlahy do domácnosti je zásadním krokem a vybíráme vždy s ohledem na zatížení, které se v každé místnosti může lišit. Důležitým krokem při výběru je bezesporu kvalita podlahové krytiny. Aby podlaha mohla plnit svůj účel na maximum, je nezbytné připravit pevný, suchý a rovný podklad.

V opačném případě by se nedokonalost povrchu projevila negativně během užívání podlahy, kdy může dojít k nenávratnému poškození krytiny. Úprava podkladu pro jednotlivé typy krytin se může lišit, proto je vhodné začít s úpravou v momentě, kdy už máme představu o tom, jaká podlaha ve které místnosti bude.

Výběr podlahy podle místnosti

Ze všeho nejdříve je potřeba si uvědomit, že každý materiál má svá specifika. Podlahy tak mohou mít odlišné užitné i technické vlastnosti, které buď jejich využití předurčují anebo vyvracejí. Materiál vybíráme tedy s ohledem na zátěž ve vybrané místnosti i vlastnosti, které od podlahy očekáváme.

Domov začíná v předsíni

Domov začíná vstupní místností (u vchodu) a musí plnit hned několik funkcí. Předsíň musí reprezentovat a být zároveň snadno udržovatelná. Jde o místo, které člověk uvidí hned jako první, když vstoupí do dveří. Netýká se to tedy jen botníku, odkládací stěny pro šatstvo, ale i podlahy, které musí být odolná vůči vodě a mechanickému poškození. Do předsíně se hodí lité podlahy, ale i linoleum. Vhodná je i dlažba, ale tvrdá na došlap a poměrně chladná, zvlášť v zimě. Tady vidíte, že je vždy potřeba uvážit všechny pro a proti.

Frekventované místnosti

Jídelna a obývák jsou docela frekventované místnosti, protože se právě zde setkávají dnes a denně členové rodiny a hostí se zde i návštěvy. V těchto místnostech by podlahy mimo reprezentativního vzhledu a vytvoření dojmu útulnosti, měly disponovat vysokou mírou odolnosti. Hodí se zde podlahy dřevěné, vinyl, laminát, lité podlahy s podlahovým vytápěním, ale i celoplošný či kusový koberec. Obavu nemusíte mít ani z použití více materiálů, jako je vinyl, PVC, dřevo a kusový koberec, který je vynikající designový prvek a užitečný izolant.

Obrázek: pixabay