Odstranění zápachu moči z koberce, sedačky nebo nábytku nemusí být zas tak složité

Jestliže máte doma nějaká zvířátka (kočky, pejsky), je pravděpodobné, že se jim občas přihodí nehoda. Zvlášť, jde-li o koťata nebo štěňata. I když po nich nehodu uklidíte, může se část tekutiny vsáknout do koberce či čalouněného nábytku a zapáchat. Nikdo netouží mít doma tento nepříjemný zápach. Pomoci vám může ocet, jedlá soda, peroxid vodíku. Jak tyto nehody čistit, vám prozradíme v dnešním příspěvku.

První krok – octový roztok

Smíchejte 240 ml destilovaného bílého octa a 240 ml teplé vody. Směs vody a octa nalijte do nádoby s rozprašovačem. Místo po nehodě nejdříve vyčistěte a suchým hadrem nebo papírovou utěrkou vysušte – mačkejte místo, aby nasálo co nejvíce tekutiny.

Nastříkejte octovou směs na močovou skvrnu a nechte 15 minut působit. Ocet se hodí na suché i mokré skvrny od moči. Může se stát, že si loužičky všimnete až po příchodu z práce. Pak nejdříve vyčistěte místo vlažnou vodou a postupujte úplně stejně.

Po 15 minutách koberec nebo čalouněný nábytek opět důkladně vysušte pomocí suché hadry. Nesnažte se místo třít, jen mačkat, aby se octový roztok nasál do suché látky. V případě potřeby ještě jednou tento postup zopakujte.

Druhý krok – jedlá soda

Jakmile máte hotový první krok, nasypte na místo jedlou sodu, která do sebe natahuje pachy. Nechte sodu na tomto místě, dokud se nevytvoří krusta na koberci. Soda natáhne vlhkost i zápach.

Pokud se obáváte, že by ocet i soda mohli zanechat na koberci či nábytku skvrny, zkuste provést nejdříve test na nenápadném místě.

Pro zvýšení vůně můžete nejdříve sodu smíchat s pár kapkami esenciálního oleje (citrus, levandule apod.)

Třetí krok – luxování sody

Ve třetím kroku vyluxujte zcela suchou sodu z koberce. Vyluxujte opravdu důkladně. Nyní přičichněte k místu. Pokud stále cítíte moč, celé to ještě jednou zopakujte. Nebo zkuste druhou metodu:

Druhá metoda čištění

Smíchejte 22 ml peroxidu vodíku

15 ml tekutého mýdla

28 g jedlé sody

  • Z těchto ingrediencí vytvořte pastu, dejte si záležet na pořádném promíchání.

  • Tuto metodu lze použít u světlých koberců či světlého čalouněného nábytku – peroxid odbarvuje, tudíž je nutné provést nejdříve test na nenápadném místě

  • Pastu pomocí lžičky naneste na močovou skvrnu a pořádně zapracujte do koberce či matrace a nechte 1 hodinu působit

  • Pastu po hodině odstraňte pomocí vlhké hadry. Hadru si vždy opláchněte, ať je čistá, ale nesmí být mokrá, aby z ní kapala voda

  • Místo důkladně vysušte pomocí papírových utěrek nebo savé látky

  • Pokud na koberci zůstala nějaká pasta, nechte místo vyschnout a vyluxujte

Fotografie: Pixabay