Odstranit nevzhledné nečistoty z toalety lze pomocí domácích čistících prostředků za pár korun

Fotografie: Freepik

Čištění záchodu rozhodně není činnost, kterou bychom měli rádi. Udělat se to ale musí. Čištění domácím způsobem nemusí vždy stačit, ale s použitím správných složek se zbavíte všech nečistot.

Čištění záchodové mísy je jedním z nejnáročnějších úkolů při údržbě koupelny. Skutečnou nepříjemností jsou skvrny od rzi, kterých se ovšem můžete zbavit i domácím způsobem. Musíte jen vědět, jak na to. Skvrny od rzi jsou nevzhledné a obtížně odstranitelné, zvláště pokud jsou doprovázeny usazeninami vodního kamene. Chemické odstraňovače mohou dráždit pokožku a oči, takže stojí za to začít přírodními a stejně účinnými metodami. Zjistěte, jak odstranit rez z toalety.

Sůl a citron si poradí se vším

Rez a skvrny od vodního kamene v záchodové míse se snadno zbavíte pomocí citronu a soli. Šťávu z jednoho citronu stačí smíchat s malým množstvím kuchyňské soli. Vznikne směs konzistence pasty. Směs by měla být aplikována na znečištěné povrchy. Pro zákoutí je vhodné použít starý zubní kartáček. Poté směs nechte působit přes noc. Ráno jen otřete toaletu kartáčem a opláchněte vodou. Po rzi nebude ani stopy.

Odstranění rzi jedlou sodou a octem

Jedlá soda a ocet mají také silné dezinfekční a bělící vlastnosti. Díky tomu s nimi můžete snadno odstranit nahromaděný sediment. Musíte jen smíchat pár lžic octa s trochou vodu, abyste získali konzistenci kaše.

Látku je třeba vtírat na rzí pokryté povrchy a nechat několik hodin působit. Po uplynutí této doby by měla být směs otřena toaletním kartáčem a omyta vodou. Pokud byla špína velká, tento postup budete muset s největší pravděpodobností několikrát opakovat.

Fotografie: Freepik

Odstranění rzi pemzou nebo domácí kostkou

S přetrvávajícími skvrnami rzi lze účinně zacházet také pomocí pemzy. Stačí ji namočit do vody a poté s ní otřít znečištěné povrchy. V první řadě si ovšem nasaďte silné gumové rukavice. Porézní struktura pemzy odstraní rez, ale je třeba dbát na to, aby nedošlo k poškrábání záchodové mísy. Po celé proceduře stačí spláchnout toaletu a pro osvěžení použijte domácí kostku.

Domácí toaletní kostky si snadno připravíte sami. Jsou ekologické, bezpečné pro pokožku i oči a mají silné dezinfekční a bělící vlastnosti. Na přípravu budete potřebovat jen 130 g jedlé sody, 30 g kyseliny citronové, lžíci vody a špetku oblíbeného éterického oleje.

V misce promíchejte sodu s kyselinou a přidejte pár kapek oleje. Poté vše postříkejte vodou. Vložte směs do silikonových forem na led a dejte do vzduchotěsné nádoby. Po pár hodinách v lednici je můžete začít používat. Stačí kostku hodit do toalety. Okamžitě ji vydezinfikuje a osvěží.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]