Jak zatočit se zatuchlým prádlem: Rýže a sůl ve skříni jsou platnou prevencí

Fotografie: Øyvind Holmstad / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud z vašeho uloženého povlečení cítíte nepříjemný zatuchlý zápach, vyzkoušejte k jeho odstranění tento geniální trik. Takto bude vaše ložní prádlo opět příjemně vonět.

Jestliže máte ložní prádlo uložené ve skříni opravdu dlouhou dobu, může načuchnout nepříjemným zatuchlým zápachem. Ten se může v textilních vláknech povlečení vytvořit i v případě, pokud jste při jeho praní použili aviváž. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak nepříjemný zápach z ložního prádla jednoduše a účinně odstranit. Vyperte ložní prádlo s těmito přísadami a dopřejte svým hostům čisté a voňavé povlečení, ve kterém se jim budou zdát jen ty nejsladší sny.

Jak z povlečení odstranit nepříjemný zápach

Pokud jste vytáhli dlouho skladované ložní prádlo, nejspíše vás do nosu praštila nepříjemná vůně vlhkosti a zatuchliny. Abyste tento zápach odstranili, často nestačí oblečení jen vyprat. S obohacením pracího prostředku o tyto zázračné suroviny naštěstí můžete problém jednoduše vyřešit. Vaše ložní prádlo tak bude dokonale čisté a svěží.

Přidejte do praní ocet

Tato nepostradatelná ingredience vám dokáže pomoci s úklidem celé domácnosti. Díky svým čisticím a absorpčním vlastnostem dokáže odstranit i ty nejodolnější skvrny a pohltit jakýkoliv nepříjemný zápach. K pracímu prášku přidejte do přihrádky na aviváž trochu octa a dejte povlečení vyprat. Takto nejen odstraníte nepříjemný zápach, ale dokonce oživíte barvy povlečení.

Přidejte do praní jedlou sodu

Pro odstranění nepříjemného zápachu můžete bílý ocet nahradit jedlou sodou. Zatuchlé povlečení vložte do bubnu pračky a k němu přisypte jeden hrnek jedlé sody. Následně ložní prádlo vyperte tak, jak jste zvyklí. Zbavíte se nejen nepříjemného zápachu, ale i starých skvrn a dalších nečistot. Nezapomeňte po skončení programu zapnout extra máchání, aby zbytky jedlé sody nevytvořily šmouhy na povlečení.

ložní prádlo na sušáku
Fotografie: Pixabay

Nechte povlečení důkladně vyschnout

Ať už povlečení perete jakýmkoliv způsobem, vždy ho nechte pořádně vyschnout. Nejlepší práci v tomto odvádí sluníčko a čerstvý vzduch. Pokud možno povlečení rozvěste na venkovní sušák a nechte důkladně usušit. Sbírejte a skládejte ložní prádlo až poté, co je opravdu suché. Jakákoliv vlhkost způsobí zatuchlý zápach a může vést ke vzniku plísně.

Jak nejlépe skladovat ložní prádlo

Aby vám při skladování ložní prádlo nezatuchlo, zaměřte se na vhodný způsob jeho skladování. Přílišnou vlhkost z vaší skříně může odstranit jedlá soda, sůl nebo rýže. Stačí sklenici s jednou z těchto surovin vložit do skříně a nechat veškerou vlhkost tyto suroviny nasát. Pokud chcete uloženému ložnímu prádlu dodat příjemnou vůni, můžete směs ve sklenici pokapat pár kapkami libovolného esenciálního oleje.

Zdroj: Sovkusom

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]