Zelenina vhodná do salátů, pomazánek, omáček, k nakládání na sladkokyselý způsob. To jsou okurky. Celým jménem okurka setá, latinsky nazývaná Cucumis sativus. Než se dostala k nám do Evropy, byla hojně pěstovaná především v Indii a Číně. Mezi základní druhy okurek, které známe a běžně v našich končinách konzumujeme, patří okurka polní (vhodná k nakládání) a okurka salátová (vhodnější do salátů). Častěji zahrádkáři pěstují okurku polní, pojďme se tedy podívat na úskalí spojená s jejím pěstováním.
Jaké problémy vás mohou postihnout při pěstování okurek?
Je celá řada potíží, které se vám mohou přihodit v souvislosti s pěstováním okurek na vaší zahradě. Jaké to jsou?
- Deformity zeleniny: pokud se vaše plody okurek podivně kroutí a jsou rovněž menších rozměrů, nejspíš během jejich pěstování došlo k nerovnováze dodaných živin v půdě. Především pak o nedostatek draslíku. Jak tomu předcházet? Rozpusťte asi půl litru popela v deseti litrech vody, promíchejte a nechce popel usadit, poté okurky zalijte asi jedním litrem tekutiny. Opakujte dle potřeby. Pozor na přelití.
- Zelenina je nesouměrná: může se stát, že vaše úroda bude různých rozměrů. Okurky, které budou silnější u stonku, a naopak tenčí na opačné straně potřebují více dusíku. Ten jim dodáte takto: použijte speciální hnojiva, nebo ty přírodní, jako jsou roztok vody se slepičím trusem, či diviznou. Zelenině se po pravidelné zálivce bohaté na dusíkaté látky bude dařit lépe.
- Okurky jsou uprostřed plodu velice úzké: toto je zapříčiněno prudkými změnami počasí. Mezi ně můžeme zařadit například přízemní mrazíky. Pokud jsou očekávané velké změny teplot, reagujte na to tak, že svou zeleninu přikryjte ochrannou plachtou.
- Zelenina je příliš hořká: Hořkost okurek způsobuje takzvaný cucurbitacin. Tento glykosid produkují okurky ve stresových podmínkách, jako například náhlé sucho, nebo velké teplotní šoky. K ochraně okurek před hořkou chutí přispěje správná péče, jako je například mulčování půdy.
Častý problém – žluté listy u okurek
U pěstování okurek často zahrádkáři bojují se žloutnutím jejich listů. To je způsobeno nedostatkem dusíku v půdě. Je potřeba rostliny přihnojovat, potřebný dusík můžete dodat prostřednictvím speciálního přípravku s názvem Nitrofos. Dvě lžičky preparátu rozpusťte v třech litrech vody a kropte okurky v množství 200 až 300 ml.
Další časté problémy při pěstování okurek
Vypěstovat chutné plody okurek dá občas dost práce. Ale rozhodně to stojí za vaši trpělivou péči. Co však může vaše zahradnické počínání zmařit je i uvadání rostlin. To může být zapříčiněno tím, že kořeny napadli hlodavci, či škůdci.
Zeleninu tedy zkontrolujte a případně přesaďte a působte preventivně. Další potíží může být to, že okurky neplodí. Může za to například nedostatečné opylení květů hmyzem, nebo střídání teplot, především jim nesvědčí velké horko. Přejeme vám bohatou úrodu a zdárné zahradničení!
Fotografie: Ogorod