Orchideje nehnojte na podzim ani v zimě, potřebují zimní spánek. Skoro nikdo neví, kdy je nejvhodnější čas na jejich hnojení

Fotografie: Depositphotos

Tyto nádherné květiny, které má doma téměř každý, potřebují správnou péči a také příznivé podmínky. Důležité je hnojení.

O orchideje je potřeba se dobře starat, aby nádherně kvetly. Jsou to květiny, které vyžadují specifické hnojení. V přírodě totiž většinou obývají větve stromů nebo skalní prohlubně. Živeny jsou z hnijících rostlinných zbytků a vodu jim dodávají deště, případně vlhkost z listů. Tyto zdroje jsou na živiny poměrně chudé. Orchideje tedy nemají vysoké nutriční potřeby.

Nepoužívejte univerzální hnojivo

Vzhledem k výše uvedenému se pro orchideje rozhodně nehodí univerzální hnojiva. Ty totiž mají velkou koncentraci živin. Pro orchideje je tedy vždy vhodné koupit hnojiva speciální. Myslete také na to, že je nutné je hnojit ve vegetačním období. Tedy v době, kdy tvoří poupata a rostou. Hnojte je tedy v době od dubna do srpna. Na podzim již květiny moc živin nepotřebují. Hnojení by z toho důvodu nemělo být tak intenzivní.

Fotografie: Freepik

V zimě, tedy v období od prosince do března, by se tyto květiny hnojit neměly. Na podzim je vhodné mírnější hnojení a také jiným hnojivem než v době květu. Vhodná jsou hnojiva se zvýšeným obsahem dusíku. Naopak v době květu by hnojivo mělo obsahovat fosfor a hořčík. Nedostatek těchto látek by mohl vést k vysychání pupenů a také k vývoji výhonků. Od poloviny srpna orchidejím dopřejte podzimní hnojiva. Rostliny se totiž budou pomalu připravovat na zimní odpočinek.

Jak často hnojit

Ideální je používání tekutých hnojiv. Tak můžeme kontrolovat množství živin uvolňovaných do substrátu. Další možností je používat tyčinky nebo aplikátory hnojiva. Od dubna do srpna je vhodné přihnojovat orchideje každé dva týdny nebo při každé zálivce. V podzimním období pak stačí hnojit zhruba jednou za měsíc. Před hnojením nezapomeňte orchideje zalít. Není vhodné používat hnojiva na suchou půdu.

Fotografie: Pexels

Co se týká zalévání, je vhodné květiny rosit dvakrát až třikrát do týdne. Vodu jako takovou jim stačí dopřát jednou za čtrnáct dní. A jak poznáte, že orchidej už vodu potřebuje? Má bílé kořeny. Pokud jsou zelené, jsou stále plné vody. Vhodné je orchideje prolít vodou například ve sprchovém koutě a nechat je okapat. V žádném případě byste je neměli nechávat stát ve vodě nebo zalívat konvičkou přímo do substrátu.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]