Orchideje vyžadují pečlivou péči aneb 6 praktických tipů, pro úspěšné pěstování orchidejí

Orchideje jsou princeznami květinového světa. Jsou svěží, elegantní, krásné. Bohužel ne vždy a ne každému se při jejich pěstování daří. Jako každá princezna i orchidej vyžaduje pečlivou údržbu. Pokud se vám to podaří, může se orchidej stát tou nejkrásnější interiérovou ozdobou. Jak na to vám poradíme v 6 bodech.

Substrát

Pro někoho novinka, pro někoho možná ne. Už jste slyšeli někdy termín epifyt? Jedná se o charakteristiku rostlin, které nekoření v půdě, ale přichytí se k určitému podkladu. Nejčastěji jde o kameny, kůru, větve stromů. Většinou se jedná o tropické rostliny, které třeba na stromech doslova vytvářejí malé botanické zahrady. Některé tyto rostliny se snažíme pěstovat v květináčích (parožnatky a orchideje), které v přírodě rostou jako epifyty. Nechte tedy orchidej růst na oblázcích nebo kůře. V běžné půdě se jim příliš dařit nebude.

Dostatek světla

Většina orchidejí potřebuje každý den 6 až 8 hodin slunečního světla. Existují různé druhy orchidejí, kde některé vyžadují světlo méně a jiné více. Nicméně tak či onak je pro všechny světlo důležité. Než se pustíte do jejího pěstování, zjistěte o jaký druh orchideje se jedná.

Správná teplota

Orchideje jsou náchylné na správnou teplotu. Opět záleží na tom jaký druh hodláte pěstovat. Teplomilné orchideje vyžadují denní teplotu kolem 25 stupňů a noční kolem 19 stupňů. Studomilné orchideje vyžadují denní teplotu kolem 16 až 19 stupňů, noční pak 9 až 13 stupňů. Středně teplomilné orchideje potřebují denní teplotu okolo 20 stupňů, noční může být stejná, případně o něco nižší.

Vlhkost

Orchidej vyžaduje vlhkost. Je-li u vás doma hodně sucho (zvlášť během zimy), budete muset opatřit kroky k tomu, abyste ji dostatečnou vlhkost zajistili. Umístěte v její blízkosti nádobu s vodou anebo ji roste pomocí rozprašovače. Jestliže máte slunnou koupelnu, můžete orchidej umístit tam a nechat ji vychutnat si páru ze sprchy a vlhkost.

Zálivka

Orchidej nepotřebuje tolik vody, kolik si myslíte. V jejím přirozeném prostředí je orchidej zvyklá i na dlouhé období sucha. Replikujte tyto podmínky i doma a zalévejte tehdy, až je substrát téměř suchý – úplně vyschnout však také nesmí. Zalévejte s rozumem, hodně vody nesnáší. Postavte květináč na 20 minut do vody a poté nechte okapat přebytečnou vodu. Jako zálivku používejte dešťovou vodu, filtrovanou či převařenou a odsátou. Nikdy ne vodu přímo z kohoutku.

Proudění vzduchu

Zajištění toho, aby orchidej měla správnou cirkulaci vzduchu pomáháte předcházet houbám a nemocem. Ovšem v žádném případě nesmí orchidej stát v průvanu. Vyžaduje skutečně lehké proudění vzduchu. Buď někde poblíž umístěte miniventilátor anebo ji umístěte na okenní parapet, kde mezírkami proudí čerstvý vzduch.

Obrázky: pixabay