Pusťte slunce do vašeho interiéru a budete žít zdravěji

Nemusíte žít úplně podle zásad feng šuej, abyste mohli žít zdravě a spokojeně. Důležité je, jak se doma cítíte vy sami. Mimo barev a nábytku hraje velkou úlohu také denní světlo – tedy sluneční svit. Sluneční světlo totiž dokáže spolehlivě likvidovat některé typy bakterií.

Víme, že v každém prostoru se práší a prach nepředstavuje vůbec nic zdravého a přínosného. Negativně ovlivňuje zdraví dýchacích cest. Samotný prach není jediné riziko. Riziko představují především bakterie, které se prachovými částicemi živí.

V temnu se bakteriím daří lépe

Na toto téma byla provedená studie, kde se sledovalo 11 identických místností. Jedinou proměnou bylo množství denního světla. Po 90 dnech výzkumníci zjistili, že v temných místnostech bylo 12 % bakterií živých a schopných reprodukce ve srovnání s místnostmi, které byly vystaveny slunečnímu svitu, zde se nacházelo 6,8 % živých bakterií, které byly schopny se množit.

Jak mohou tyto mikroby škodit?

Kompozice prachu v temných prostorách obsahovala mikroby spojené s respiračními infekcemi v mnohem větším počtu než prach v místnostech, kde doléhalo sluneční světlo. Sluneční svit tedy dokáže zabíjet tyto bakterie. Lidé, kteří tráví hodně času ve vnitřních prostorách (maminky s malými dětmi, staří lidé) by měli často větrat, utírat prach, luxovat koberce i matrace a čalouněný nábytek, častěji vyměňovat ložní prádlo a umožnit dennímu světlu, aby pronikalo do místností.

Dřív bylo zvykem, že naše babičky vytáhly ven na sluníčko i matraci, vyprášili koberec, rozprostřeli na trávě a nechali větrat a působit sluníčko. Mělo to svůj důvod a bylo to tak správně. Hodně prachu v domácnosti, který mnohdy ani nevidíme způsobuje dráždění, které má za následek slzení očí, kýchání, kašel, smrkání.

Světlo a pokojové rostliny

Chcete-li kladně ovlivnit kvalitu ovzduší a minimalizovat prašnost, pak je to vedle pravidelného úklidu a pouštění světla do bytu ještě i pořízení pokojových rostlin, které pomáhají čistit a zvlhčovat ovzduší. Od věci není i pořízení čističky ovzduší. Máte-li situovanou místnost tak, že je temná, pak si pořiďte „zdravé světlo“ v podstatě jde o umělé osvětlení, které je velmi podobné slunečnímu svitu. Mimo jiné má i kladný dopad na psychiku. Asi víte, jak pookřejete, když se venku usmívá sluníčko.

Obrázky: pixabay