Ruční mytí nádobí je pro většinu lidí noční můra. Usnadněte si ho pomocí vlastního čistícího prostředku

Fotografie: Freepik

Pokud nemáte myčku, musíte se dennodenně potýkat s nepříjemnou povinností mytí nádobí. Nikdo to nedělá rád, ale je to nezbytné. Jak si to ulehčit? Vhodným mycím prostředkem, který si snadno vyrobíte doma za pár korun.

Co používáte na mytí nádobí vy? Pravděpodobně různé chemické čističe, které sice bohatě pění, ale zanechávají za sebou znečištěnou přírodu i podrážděnou pokožku rukou. Není to ale jediná cesta. S několika domácími surovinami si můžete snadno sami, levně a bez chemikálií připravit odmašťovací prostředek a prášek na mytí nádobí na úklid celé kuchyně.

Fotografie: Freepik

Proč je domácí odmašťovací prostředek dobrou alternativou?

Především se jedná o zcela přírodní a šetrný produkt, který je ohleduplný k životnímu prostředí a také k vám. Vyrobíte si jej za pár korun a vydrží vám velmi dlouho. Navíc je velmi účinný proti mastnotě i připálené špíně, takže už se vám nestane, že byste museli kastroly a hrnce drhnut celé hodiny.

Na přípravu si nachystejte tyto přísady:

  • Lžička citronové šťávy
  • 2 lžíce jedlé sody
  • 2 lžíce soli
  • Tekuté mýdlo
  • Prázdná plastová láhev s vhodným dávkovačem

Jak na to? Do lahve dejte citronovou šťávu, sodu bikarbonu a sůl. Poté doplňte téměř do plna tekuté mýdlo a celou směs dobře protřepejte. Jestliže se vám bude zdát příliš tuhá, můžete přidat trochu vody. Takto máte hotový přípravek na mytí nádobí. Stačí nanést pár kapek na houbičku, navlhčit a můžete se pustit do mytí nádobí.

Fotografie: Freepik

Čisticí prášek

Na některé povrchy je dobré mít čisticí prášek, aby šla špína lépe dolů. Ani ten nemusíte kupovat, ale snadno si jej vyrobíte. Jednoduše smíchejte 50 gramů jedlé sody s jednou lžící kyseliny citronové a jednou lžičkou kukuřičného škrobu. Vše důkladně promíchejte a vhodný odmašťovací prášek máte připraven k použití.

Čisticí prášek by měl být skladován na chladném a suchém místě – a tak jej lze uchovávat prakticky neomezeně dlouho. Pořiďte si na něj čistou a suchou nádobu se šroubovacím uzávěrem.

Jak jej používat? Stačí jen nasypat na špinavý povrch a vlhkým hadříkem vydrhnout dle potřeby. Ještě lepšího účinku dosáhnete tehdy pokud špinavé místo navlhčíte octem.

Ekologická domácnost

Snažte se ekologickými prostředky postupně nahrazovat i jiné úklidové prostředky. Na většinu povrchů v domácnosti vám postačí ocet nebo soda. Je zbytečné utrácet za chemické prostředky, které jsou velmi agresivní a nešetrné. Uděláte hodně pro sebe i pro přírodu, pokud se zaměříte na domácí a přírodní produkty.

Zdroj: Houseandgarden

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]