Otravný hmyz v domácnosti často stojí za dírami ve vašem oblečení. Zjistěte, kdo za ně konkrétně může

housenka
Fotografie: Pexels

Je to nepříjemné, ale není to ničím výjimečné. Vyndáte ze své skříně oblíbený svetr a zjistíte, že je v něm díra. Po chvíli přemýšlení, kde se tam vzala, dojdete k závěru, že máte doma nezvané hosty.

Pokud ve svém svetru objevíte díru, která je nepochybně způsobená hmyzem či jinými škůdci, můžete s jistotou očekávat, že další díry budou následovat. Pomůžeme Vám poznat, o jaký hmyz se jedná. Budete tak moci účinněji zasáhnout proti jeho výskytu. Nemusí se totiž vždy jednat jen o nejrozšířenější druh, tedy mola šatního.

Nejrozšířenějším druhem je mol šatní

Nejčastěji se ve své skříni můžete potkat s molem šatním. Poznáte ho podle larvy, která má červovitý tvar s tvrdou skořápkou na povrchu. Živí se kožešinou, flanelem nebo vlnou. Dospělé můry, které se z larev následně vylíhnou, jsou velmi malé a okem skoro neviditelné. Za díry v našich šatech ale může být zodpovědný také šváb. Jedná se o velmi nebezpečného škůdce, protože jeho trus může vést ke vzniku astma. Přitahují ho skvrny na oblečení, které jsou způsobené potem nebo tělními tekutinami.

Fotografie: Pexels

Ve svém šatníku ale můžeme narazit také na cvrčka. Tento druh hmyzu lákají skvrny od potravin a nápojů. Jejich přítomnost často poznáme podle skvrn, které na našem oblečení způsobují jejich výkaly. Vzácný není ani výskyt rybének. Jedná se o malé, ale velmi rychle se pohybující brouky, jejichž povrch připomíná rybí šupiny. Pohybují se převážně v noci a dávají přednost teplým prostorům. Tento druh si velmi rád pochutnává na bavlně, lnu a umělém hedvábí. Atraktivní jsou pro ně také skvrny od sladkých jídel nebo nápojů.

Na vině může být ale i rušník nebo termit

Rušník je velmi rozšířeným druhem brouka, který existuje v mnoha příbuzenských podobenstvích. Jediný způsob, jak od sebe jednotlivé druhy rušníka odlišíme, je barevný vzor na jeho krovkách. Samice tohoto hmyzu kladou svá vajíčka na zakrytá místa oděvů nebo na koberce či do prasklin v podlahách. Larvy, které se následně z vajíček vyvíjí, se živí látkou. Konzumují převážně přírodní vlákna, jako je vlna, srst nebo peří. Často se ale v naší domácnosti můžeme potkat také s termitem.

Fotografie: Pexels

Většina těchto druhů hmyzu je aktivní převážně v noci a ke svému přežití si vybírají stinná místa s dostatkem tepla. Hromada oblečení, které ještě navíc bude znečištěné nápoji nebo potravinami, je pro ně přímo lákadlem. Pokud se některý z těchto druhů u nás v domácnosti objeví, je zapotřebí nejen pečlivě vyprat veškeré oblečení, ale také vybrat vhodný a cílený insekticid. Při jejich likvidaci nesmíme zapomínat na to, že nestačí zbavit se jen dospělých jedinců, ale i larev a vajíček.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]