Fígle, které udrží svetry ve svěžím stavu. Oblíbené kousky lze nosit dlouhé roky

Fotografie: Depositphotos

Nejen v zimních měsících jsou pletené svetry příjemným a oblíbeným kouskem v šatníku. Abyste vlnu udrželi ve skvělém stavu, vyzkoušejte tento jednoduchý trik.

Pletené svetry jsou nejpohodlnější a nejhřejivější kousek oblečení, do kterého se můžete v pochmurném počasí schovat. Čím častěji svého oblíbence nosíte, tím častěji ho nejspíš musíte prát. Špatným zacházením a špatným pracím procesem však můžete vlnu poškodit a svetr znehodnotit nebo zcela zničit. S touto péčí vám svetry vydrží ve skvělém stavu mnohem delší dobu.

Jak se o vlněný svetr správně starat

Časté praní pleteným svetrům vůbec neprospívá. Vlna se v důsledku praní může srazit, vytvoří se žmolky nebo ztratí barvu. Špatné zacházení se na svetrech brzy projeví jako známky opotřebení. Se správnou péčí však můžete zachovat jejich původní vzhled o mnoho déle.

Odstraňujte žmolky

I ten nejdražší svetr jednou vlivem praní zežmolkovatí. Kvůli žmolkům na povrchu pak vypadá staře a opotřebeně, přestože se může jednat o poměrně nový kousek. Abyste žmolky z povrchu svetru odstranili, můžete k tomu využít speciální strojek na odstraňování žmolků, nebo tyto drobné hrudky odstranit pomocí žiletky. V obou případech postupujte velmi opatrně, abyste svetr při manipulaci neprořízli.

Fotografie: Pixabay

Zapravte vyháčknutá oka

Pokud vám někde čouhá kousek nitky nebo se vám vytáhlo nějaké oko, v žádném případě vlnu nestříhejte. Svetr by se vám mohl velmi rychle rozpárat. Vlnu raději pomocí jehly nebo sponky do vlasů protáhněte a zapleťte ji do vzoru svetru. Na přední straně nebude po vytažené vlně ani památky.

Zvolte šetrný způsob praní

U většiny svetrů je doporučováno ruční praní. Některé pračky ale nabízejí prací program šetrný k vlněnému oblečení, který vám práci usnadní. Každé praní svetru si ale předem rozmyslete. Pokud není vyloženě špinavý a nejsou na něm skvrny, nechte ho venku na sluníčku prohřát. Slunce a čerstvý vzduch zbaví oblečení nepříjemného zápachu. Praní tak můžete výrazně omezit a odložit na dalších pár let.

Fotografie: Pixabay

Oblékněte si mezivrstvu

Aby byl svetr ochráněn před potem, pomůže vám tenká vrstva oblečení, která případný pot zachytí a zadrží. Praní takového kousku je mnohem snazší než praní svetru. V případě, že vám svetr začne opravdu silně zapáchat, praní se stejně nevyhnete.

Svetry nikdy nevěšte

Pokud mokrý svetr pověsíte, s největší pravděpodobností se vlna během schnutí vytahá a tvar daného kusu oblečení se výrazně změní. Svetr sušte jedině ve vodorovné poloze. Poté ho skládejte tak, že rukávy přehnete k zadní části svetru a následně ho přeložíte napůl. Tímto stylem skládání se vyhnete vzniku nepříjemných záhybů.

Zdroj: Athensmagazine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]