Orchidej je květina, která při správné péči bude potěchou pro vaše oko. Její krásné květy vám mohou radost dělat po celý rok, pokud se o ni naučíte správně starat. Pokud se vám orchideje líbí, není nic snadnějšího než si v obchodě rozkvetlou rostlinu koupit.
Pamatujte si na důležitá pravidla péče o orchidej
Mezi nejdůležitější pravidla patří zejména to, abyste věděli, kolik je rostlině let. Pokud je totiž příliš mladá, vůbec vám nemusí vykvést i při nejlepší péči. Některé druhy orchidejí kvetou ve věku 1,5 až 3 roky. Věk orchideje zjistíte podle počtu výhonků. Dospělá rostlina by jich měla mít 5-8. Pokud se ale květy objeví dříve, je možné, že rostlina nebude mít dost síly, aby kvetení ustála, a uhyne.
Zkuste také rostlinou vůbec nehýbat. Po koupi ji položte na jedno místo, na kterém bude moci být celý rok a bude ji vytvářet vhodné podmínky pro kvetení. Ani při zalévání s květinou nehýbejte, pohyb totiž nepříznivě ovlivňuje růst květu. Zvláštní pozornost si zaslouží kořeny, které je nutné kontrolovat. Na to se skvěle hodí průhledné květináče, ve kterých je uvidíte a můžete pozorovat jejich růst.
Orchideje potřebují mnoho světla. Je důležitým faktorem pro to, aby vykvetly. Rostliny potřebují spoustu denního světla, až 10-12 hodin denně. Květiny by tedy v zimě měly být pod speciálními lampami, které jim světlo dodají.
Orchideje mají rády stabilní teploty bez většího rozdílu. Aby vám rostlina vykvetla, teplota by v noci měla být asi o 4-6 stupňů nižší než ve dne. Od pozdního jara do začátku podzimu můžete orchideje pěstovat i venku, kde se teplotní rozdíl sám vyrovnává. V chladnějších obdobích poté nezapomínejte častěji větrat, zároveň si dávejte pozor, aby orchidej neprofoukla.
Správné hnojivo a také zálivka pomohou orchideji ke květům
Orchidej zalévejte až poté, co úplně vyschne půda. Přeléváním by se mohlo stát, že kořeny uhnijí. Navíc rostlina má jiné potřeby zalévání během kvetení a obdobím spánku. Je nutné orchideji zajistit přírodní podmínky – to znamená během kvetení zalévat více než obvykle.
Vlhkost vzduchu je pro kvetení rostliny také důležitá. Vedle květináče s orchidejí můžete postavit misku s vodou, pokud častěji před zimu topíte, rostlinu byste měli pravidelně rosit. Vhodná vlhkost je kolem 60% a více.
Správným hnojivem rostlině dopřejete správné živiny. Co by mělo hnojivo obsahovat?
- Spojení fosforu a draslíku stimuluje vzhled poupat
- Dusík pro optimální růst
- Orchidej potěší také měď, železo nebo zinek
Nejčastěji se používají kapalná hnojiva. Pokud ale hnojivo obsahuje dusíku hodně, je možné, že zpomalí proces kvetení.
Pokud splňujete všechny podmínky a květině se sice daří, ale pořád nedává květy, je možné ji trochu „vystresovat“, což znamená, že ji přesunete na chladnější místo nebo omezíte zalévání. Tím ji stimulujete ke kvetení.
Období spánku přichází po rozkvětu
Sílu pro nové kvetení sbírá orchidej hned po rozkvětu. V tu chvíli nastává spící období. Neznamená to, že o rostlinu budete méně pečovat. Musíte pokračovat stejně jako v jiném období. Pokud je orchidej potřeba přesadit, je nejlepší čas právě teď. Pokud kořeny vyčnívají z květináče nebo půda vysychá, je přesazení nutné. Potřeba je to určitě po 2-3 letech.
Můžete si z nich vytvořit i kytici, některé druhy jsou vhodné pro řezání.
Pokud s orchidejemi začínáte, věnujte se hlavně druhu Phalaenopsis, cymbidiums nebo pafiopedilums, které mohou stát ve váze a udržet si svěžest po několik týdnů až měsíců.
Prodloužit život orchideje můžete hned několika způsoby:
- Po přinesení dobu stonky šikmo odřízněte
- Řezy provádějte každé 2-3 dny
- Voda by měla být měkká a čistá
- Řezané orchideje chraňte od vysokých změn teplot
- Není pro ně vhodné ostré slunce nebo průvan
Orchideje jsou nádherné rostliny, které vám svými různobarevnými květy mohou dělat radost téměř celý rok. Pečlivá starost o ně nevyžaduje mnoho času a pokud se naučíte správně o ně pečovat, mohou vám kvést několik let.