Při výběru rostlin do koupelny je třeba hledět, zda je vybavena okny. Aloe vera vyzdobí a je i praktická

Fotografie: Simkinseled / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud toužíte po oživení své koupelny, pokojové rostliny mohou být tou pravou dekorací. Těmto druhům se bude ve vaší koupelně skvěle dařit a budou dokonalou ozdobou. 

Přítomnost rostlin v místnosti nemá pouze dekorační efekt, pozitivně působí také na vaše zdraví i náladu. Živými rostlinami můžete vyzdobit každou místnost, pokud správně zvolíte druh rostliny a budete se o ni pečlivě starat. Živými rostlinami můžete oživit i koupelnu. Přítomnost některých druhů může dokonce zmírnit vaše potíže. Rostliny, které pohlcují vlhkost, se ve vaší koupelně budou skvěle vyjímat, a ještě sníží riziko vzniku plísní.

Na co se při výběru rostlin zaměřit

Při výběru té pravé rostliny pro svou koupelnu si dejte opravdu záležet. Ne všechny koupelny mají okno, a tedy přirozený zdroj světla. Při sprchování nebo koupeli se celá místnost může zaplnit horkou párou a přes den naopak může teplota v koupelně výrazně klesnout. Všechny tyto faktory musíte při výběru vhodné rostliny vzít v úvahu. Ve špatných podmínkách vám rostlina v koupelně brzy zvadne.

Nejvhodnější rostliny pro koupelny s oknem

Pokud máte koupelnu s oknem, můžete do ní bez obav umístit aloe vera. Tato rostlina má vynikající vlastnosti, které ocení všichni členové domácnosti. Z jejich listů si můžete vyrobit vlastní krémy a šťávy nebo je použít k léčbě popálenin nebo pro zklidnění podrážděné pokožky. Silné sluneční světlo ale může její listy vysušit a spálit. Okno v koupelně pro ni může být tím nejvhodnějším místem.

Další vhodnou rostlinou pro vaši koupelnu může být asparágus, který se vyvíjí v bujné keře, jehož šlahouny mohou sestupovat od stropu dolů. Vlhkost miluje také filodendron, jenž je tak oblíbený pro své krásné velké listy. Pokud toužíte po barevných květinách, můžete k ozdobě koupelny zvolit orchideje. Aby se jim v koupelně dařilo, měla by být teplota v této místnosti konstantně spíš vyšší.

pokojovka na poličce v koupelně

Rostliny vhodné pro koupelny bez oken

Pokud chcete oživit koupelnu bez okna, můžete do ní postavit květináč s bambusem. Ten ke svému růstu přímé sluneční světlo nepotřebuje. Také begónie korálová se dokáže skvěle přizpůsobit i prostředí bez světla. Šplhavnice zlatá je prakticky nezničitelná rostlina, která se dokáže přizpůsobit jakýmkoliv podmínkám. Můžete ji zavěsit ke stropu, a pokud vám přestane růst, stačí zkrátit její konce. Do tmavé koupelny můžete umístit také kapradiny. Tyto rostliny můžete vystavit i velkým výkyvům teplot a milují vlhké prostředí.

Zdroj: Eleganzaplus

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]