10 přírodních hnojiv, po kterých porostou vaše pokojové rostliny jak divé

Většina lidí se ráda obklopuje v domácnosti pokojovými kytkami. Přeci jen představují kousek přírody v našich domovech. Ačkoliv jsou některé kytky nenáročné, potřebují občas trošku pomoci v podobě nějakého hnojiva. To však nemusíte hned běžet shánět do obchodu, ale můžete si doma vyrobit svoje. Časem i zjistíte, co které kytičce víc vyhovuje.

  1. Čaj a káva

Kávovou sedlinu smíchejte s půdou a nasypte zpět do květináče. Totéž můžete udělat s čajem, případně čaj použít jako zálivku.

  1. Cukr

Dřív než rostlinu zalijete, rozprašte po povrchu lžičku cukru anebo rozmíchejte dvě lžíce ve vodě a kytku zalijte. Neopakujte však častěji než jednou za týden až dva.

  1. Cibulová slupka

Odvar ze slupky z cibule ničí veškeré patogeny. Na 2 litry vody budete potřebovat 6 lžic cibulových slupek. Povařte, nechte stát 2 dny a poté použijte.

  1. Skořápky z vajec

Skořápky jsou bohaté na vápník a neutralizují kyselost. Skořápky umyjte, usušte a rozmixujte, pak je přimíchejte do hlíny v květináči.

  1. Kvasnice

Z kvasnic lze připravit velmi výživný roztok s vitamínem B. Na 5 litrů vody stačí 1 kostka droždí, kterou necháte ve vodě rozpustit.

  1. Banánový roztok

Banánové slupky jsou bohaté na vápník, fosfor a draslík. Nechte slupky z banánu vyluhovat ve vodě a touto vodou pak zalijte kytky.

  1. Pomerančová kůra

Kůru pomeranče rozmixujte a smíchejte s horkou vodou. Po vychladnutí můžete tuto vodu použít na zalévání.

  1. Voda z akvária

Pokud máte doma rybičky, pak jim určitě pravidelně vyměňujete vodu. Starou vodu však nevylévejte – obsahuje spoustu látek, které stimulují růst rostlin. Tuto ozdravnou kúru pro rostliny však používejte pouze 2x ročně.

  1. Popel

Popel obsahuje fosfor, železo, síru, vápník a draslík. Přibližně 150 g popela nasypte do konévky s vodou a nechte několik dní odstát. Před zaléváním promíchejte a používejte 1 x týdně jako zálivku.

  1. Kefírové houbičky

Pokud si doma děláte kefír pomocí kefírových houbiček, pak asi víte, že se docela rychle množí. Mnoho lidí neví, co pak s nimi. Vložit je můžete do kvásku (na pečivo), sníst je, udělat si z nich pleťovou masku, ale také je použít na rostliny. Rozmixujte několik houbiček ve vodě a tou pak kytky zalijte. Případně houbičku zahrabte přímo do květináče. Benefity z ní přejdou do hlíny.

Obrázek: pixabay