Záchrana strádající orchideje není žádná věda. Prospěje jí i opláchnutí a odstranění žlutých listů

Fotografie: Depositphotos

Zjistěte, jak napravit strádání svých orchidejí a zlepšit jejich zdravotní stav. Za tuto péči vám rozhodně poděkují, a dokonce vykvetou do krásy.

Pokud vám vaše orchidej začala pomalu uvadat, nepropadejte panice. Stačí učinit tyto jednoduché kroky a můžete její stav rychle zvrátit. Podle webu Cpykami si s umírajícími květinami dokáže poradit naprosto každý. Stačí jen vědět, jak při záchraně postupovat, abyste dosáhli požadovaných výsledků. Vaše rostliny budou díky této proceduře opět jako nové.

Jak pečovat o orchidej

Přestože se jedná o poměrně náročnou pokojovou rostlinu, její pěstování zvládne každý, pokud bude dodržovat jasně stanovená pravidla. Základem je ideální množství světla, vody, vlhkosti a živin. Tato rostlina potřebuje vyšší vlhkost, ale přemokřené prostředí vede ke vzniku plísní nebo uhnívání kořenů. Zejména na podzim a v zimě je vhodné zálivku omezit, jak jsme doporučovali již dříve na Bydlíme Útulně.

Když začne orchidej strádat

Že je s rostlinou něco špatně nejčastěji poznáte podle listů, které ztrácí svou sytou barvu a dužinatý vzhled, nebo absencí květů. Jakmile květiny začnou strádat, začněte co nejrychleji jednat, aby se vám podařilo tento stav napravit. Ideální je co nejdříve rostlinu přesunout na jiné místo a upravit množství vody i dodávaných živin. Zvlášť nebezpečný je pro ně i silný průvan.

Jak oživit skomírající orchidej

Podle webu NášDům je nejčastější příčinou chřadnoucí orchideje příliš velké množství vody. Nejprve ji proto vyjměte z květináče a pečlivě prohlédněte její stav. Opatrně odstraňte všechny žluté listy a nahnilé nebo jinak poškozené kořeny. Jakmile máte hotovo, opláchněte ji pod tekoucí vodou a měkkým suchým hadříkem vysušte.

Pokojové květiny si zaslouží náležitou péči. Pro jeho unikátní vlastnosti ocení třeba stroužek česneku

orchidej na paprapetu
Fotografie: Freepik

Ochraňte orchidej zázvorem

Zázvorový nálev obsahuje velké množství živin, díky čemuž je navíc vynikající stimulátor růstu. Rozdrťte kousek zázvoru v hmoždíři nebo nastrouhejte na struhadle a zalijte půl litrem vody. 15–20 minut nechte směs louhovat a následně sceďte. Připraveným roztokem ošetřete listy a na 30 minut do něj ponořte i kořeny a část stonku. Zhruba na 4 týdny nechte orchidej klíčit v malém množství vody, která by se měla dotýkat jen zdravých kořenů. Po této době ji můžete přesadit do květináče.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]