Pád sněhu ze střechy nebo neuklizený chodník: Za úklid nese zodpovědnost vždy sám majitel

Fotografie: Depositphotos

Hromady sněhu v zimě nekomplikují jenom dopravu. Při zanedbání odklízení sněhu ze střech a chodníků může dojít k úrazu. Poškozený se pak může domáhat náhrady škody.

Odstranění sněhu ze střechy a odstranění rampouchů je v kompetenci vlastníka budovy nebo jejího správce. Ten je také zodpovědný za případnou škodu, kterou neodklizený sníh může kolemjdoucím způsobit. Jak řešit úraz na zmrzlém chodníku nebo poškozené auto, na které spadla hromada sněhu z neuklizené střechy?

Kdo nese zodpovědnost za úklid sněhu?

Za uklízení chodníků zasypaných sněhem jsou z většiny zodpovědná města a obce. Jejich povinností tedy je udržovat chodníky ve schůdném stavu tak, aby se minimalizovalo riziko úrazu. Něco jiného jsou však chodníky vedoucí k jednotlivým nemovitostem. Za ty mají odpovědnost jejich majitelé. To samé platí i o sněhu na střechách. Za jeho odklízení je zodpovědný majitel nebo správce budovy.

„V případě škody by lidé měli okamžitě vše nafotit,” uvádí TN. Pokuste se zdokumentovat stav chodníku nebo střechy. Vezměte si také kontakt na přítomné svědky, kteří mohou později promluvit ve váš prospěch. Pro uplatnění nároku na odškodné potřebujete také prokázat i výši škody. Pokud jde o zdraví, posudek o bolestném vám vystaví ošetřující lékař.

Schraňujte dokumenty o průběhu léčby

Domáhat se však můžete i škody na majetku, když si třeba při pádu rozbijete mobil, nebo pokud vaše auto poškodí sníh padající ze střechy. Stejně tak si můžete nárokovat odškodnění případných trvalých následků. Průběh léčení si dokumentujte a schraňujte veškeré doklady a lékařské zprávy. Pokud dojde k vážnému úrazu nebo velké škodě na majetku, je vhodnější přivolat policii, která vyhotoví oficiální záznam.

odklízení sněhu
Fotografie: Freepik

Podomácku vyrobená vánoční výzdoba za pár korun: Sněhuláka lze vytvořit i díky plastové lahvi a obvazům

Vlastníci nemovitostí by tak rozhodně neměli přívaly sněhu podceňovat. Pokud si na odstranění sněhu ze střechy sami netroufají, měli by kontaktovat specializovanou firmu, která sníh bezpečně odklidí. Jestliže jde o úklid chodníku, na BydlímeÚtulně.cz jsme zveřejnili článek, který vám poradí, jak sníh z chodníku odklidit co nejefektivněji.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]