Jste připravení na odklízení sněhu? Jen lopata a smeták vám patrně stačit nebude

Jste připravení na dlouhodobý boj s odklízením sněhu? Zvlášť bydlíte-li někde na horách, kde je sněhová nadílka častou záležitostí. Odklidit u domu chodník a příjezdovou cestu nemusí být zrovna med. Proto se vyplatí být připravený a věnovat pozornost výběru správným pomocníkům, tedy nářadí a technice, která odklízení sněhu usnadní. S těmi správnými pomocníky si při odklízení sněhu ušetříte síly i čas.

Hrablo

Jestliže potřebujete odklidit pouze pár metrů čtverečných před vchodem a zamést čerstvě navátý sníh, pak vám bude bohatě stačit hrablo a koště. Ovšem výběr hrabla není radno podceňovat. Dle rad odborníků je potřeba při výběru hrabla dávat pozor, jak moc je spodní strana lopaty pevná. Právě tato část je namáhána nejvíce. Levnější varianty mají spodní stranu z plastu, ten se však prohýbá a rychle obrušuje.

Takové hrablo využijete spíš na tenkou vrstvu sněhu/poprašku a na dokonale rovné ploše. Je-li vrstva sněhu 15 a více centimetrů, má takové hrablo tendenci se kroutit, prohýbat a nadělá víc škody než užitku. Proto je lépe si připlatit a koupit skutečně pevné a kvalitní hrablo. Svou roli zde hraje i velikost. Na úzký chodník stačí hrablo o šíři 40 až 50 cm. Na parkovací plochu a širší chodník je lepší hrablo 60 až 75 cm.

Sněhová fréza

Víte-li už předem, že každoročně svádíte boj s odklízením sněhu větší plochy, je vhodné zainvestovat do sněhové frézy. Hrablo není sice špatné, ale člověka pak bolí záda a docela se nadře. Výběr sněhové frézy je podmíněn typu odklízeného povrchu a četnosti úklidu. Sněhové frézy se liší výkonem motoru, typem šneku, šíři záběru, vzdálenosti odhozu sněhu apod. Také podle toho, zda jde o jednostupňovou či dvoustupňovou. Vybírat lze od menších a levnějších elektrických fréz, po akumulátorové či benzínové sněhové frézy.

  • Elektrické frézy – hodí se pro odklízení menších ploch. Jsou snadno ovladatelné, lehké.

  • Dvoustupňové frézy – hodí se na tvrdší práci, k úklidu pravidelné nadílky sněhu, poradí si i se ztuhlým sněhem, který rozdrtí.

Obrázek: pixabay