Patia a terasy spojí váš dům s přírodou

Patio pochází ze španělského slova patio, což znamená dvorek nebo zadní zahrada. Tradičně se jedná o otevřený vnitřní dvůr španělského domu. V běžné praxi patio znamená venkovní obývací prostor, často přilehlý k domu, užívaný na jídlo, zábavu nebo relaxaci. Terasy mohou nebo nemusí mít kryty nebo střechy.

Obvykle jde o zpevněné plochy mezi domem a zahradou. Mohou být vyrobeny z betonu, cihel, kamene, dřeva a nechybí zpevněná podlaha. Patio může být připojeno k domu nebo i volně stojící. Zděná terasa se často označuje jako nádvoří.

Patio jako rozšíření domu

Patio rozšíří obytný prostor domu do přírody nebo nádvoří. Pro sjednocení a harmonii může mít patio stejnou podlahovou krytinu, jako zbytek domu a stejně tak se mohou opakovat i další prvky ve vybavení. Umístění v blízkosti kuchyně spojuje nebo rozšiřuje kuchyňský a jídelní prostor. Spojení s obývacím pokojem dává rodině více místa pro zábavu a relaxaci. Patio však může být součástí i domácí kanceláře.

Tvary a typy teras

Umístění terasy/patia bude mít zásadní vliv na tvar. Mezi důležité faktory patří architektonický styl vašeho domu, velikost pozemku, rozpočet a jaký bude venkovní prostor. Tvary a typy zahrnují:

  • Volně stojící nebo samostatně stojící patio – vhodné zejména pro větší nemovitosti nebo pro atraktivní terény a zahrady. Pokud si přejete únik od hluku a zbytku domu někde do ticha, pak je tento typ patia vhodný právě pro vás.

  • Wrap Around Patio – je podobné verandě, pouze větší. Ne vždy je zakryté a obvykle připojené k zadní nebo boční části domu.

  • Patio ve tvaru U nebo L – tyto typy patia jsou přístupné z několika místností. Vytvářejí snadný, přirozený přechod a rozšiřují váš dům o další obytný prostor.

  • Víceúrovňové terasy – vhodné pro domy, jež stojí na svahu nebo velkém pozemku.

  • Vstupní patio – jak samotný název prozrazuje, jde o patio navazující na vstup do domu, tedy rozšíření přední části domu. Vstupní patio je skvělým řešením pro získání většího prostoru v přední části domu, pokud zrovna tam bojujete s místem a tuto možnost vám pozemek před domem nabízí.

Patio bývá často menších rozměrů, než je terasa (není to však pravidlo). Slouží k posezení, zábavě, rozšíření obytného prostoru, může plnit i dekorativní funkci a stát se útočištěm pro keříky, stromky, bylinky, květiny.

Obrázky: arelisapril, rjlandscapesltd