Africká fialka se v našich domácích podmínkách dobře zabydlela, přestože pochází z afrických deštných pralesů. Zjistěte, jakou péči vyžaduje.
Kdo z vás má v oblibě africké fialky (Saintpaulia), měl by jim věnovat dostatečnou pozornost. Jen tak si můžete vychutnávat krásu jejich květů v průběhu celého roku. Bez kvetoucích rostlin to na podzim a v zimě není veselé ani na zahrádce, ani v bytě. Když však africkým fialkám připravíte optimální podmínky, odmění vás za to nebývalou krásou a pestrými barvami svých květenství.
Jak fialky vypadají
Mají sametové, temně zelené listy. Květy se objevují ve shlucích a mohou mít celou řadu barevných odstínů, píše web Deccoria. A to od temně či světle fialové přes modrou, růžovou a bílou až k dvoubarevným květům. Květenství může být jak jednoduché, tak složené. Okvětní lístky mívají okraje hladké, ale i zvlněné či vroubkované.
Půda a květináče
- Půda – fialku pěstujte v substrátu určeném pro pokojové rostliny. Půda musí být propustná, proto ji doplňte perlitem nebo vermikulitem pro lepší odvodnění. Chemická půdní reakce má být mírně kyselá, tj. pH v rozmezí 6,0–6,5.
- Květináč – rostlina koření mělce, proto i květináče k pěstování afrických fialek používejte mělké. Krček listů by měl být těsně nad substrátem, aby v případě vlhčí zeminy nezahníval. Jakmile by kořeny začaly vystupovat ze substrátu, je to známka, že fialka potřebuje přesadit do větší nádoby. Pokud fialka naroste do větších rozměrů, můžete ji rovněž rozsadit. Rostlinu můžete rozdělit na několik částí, ale vždy dbejte na to, aby každý kus měl zdravé kořeny i listy.
Pokud orchideje nekvetou, pomůže vylepšení zálivky. Prospěje jim i citronová voda
Optimální podmínky pro pěstování fialek
- Dostatek světla – aby byla tato potřeba zajištěna, fialky se nejčastěji pěstují na okenním parapetu nebo alespoň v blízkosti okna. Ovšem přímé sluneční paprsky vhodné nejsou. Je lepší světlo rozptýlené. Slunce by fialkám spálilo listy i květy, varuje web UKHousePlants. Pokud byste tyto květiny pěstovali na jižní straně, bude nutné, abyste jim přes poledne poskytli nějaké zastínění.
- Teplota – teplotu pro fialky byste měli udržovat v rozmezí 18 až 24 °C. Náhlý výkyv v teplotě může rostlinu zahubit. Proto ji chraňte před průvanem a chladem při otevření okna či dveří v zimním období.
- Vlhkost – rostliny potřebují vyšší vlhkost, avšak buďte opatrní; rosení pomocí rozprašovače vhodné není, listy i květy by uhnily. Proto je nejlepší mít v blízkosti fialky nějaký zvlhčovač. Dostatečně vlhký vzduch můžete zajistit, když rostlinu postavíte do misky nebo na tác s oblázky, které doplníte vodou.
- Zálivka – rozhodně nepolévejte rostlinu, houbová onemocnění by na sebe nenechala dlouho čekat. Zálivka u afrických fialek patří vždy do spodní misky a rostlina si sama natáhne tolik vody, kolik potřebuje. Voda určená k zálivce má mít pokojovou teplotu. Pokud používáte vodu kohoutkovou, nechte ji vždy odstát.
- Kvetení a hnojení – aby fialky dobře a dlouho kvetly, potřebují pravidelné přihnojování. Použít můžete hnojivo z banánových slupek nebo ze slupek červené kuchyňské cibule. Anebo koupíte tekuté hnojivo do zálivky určené přímo pro pěstování fialek. Během vegetačního období přihnojujte každé 2 až 3 týdny, v zimě postačí jednou měsíčně.
- Rozmnožování – africké fialky můžete množit pomocí listových řízků, které zasadíte do vlhkého vermikulitu či perlitu s troškou substrátu. Pomocí skla nebo igelitu vytvořte skleníkové podmínky.
Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také napsali, jak byste se měli starat o orchideje. Prospěšné je kupříkladu přihnojování rýžovou vodou.
Napište komentář