Celosia je jednoletá rostlina pěstovaná pro své podivně vypadající květiny, které se podobají hlavě kohoutů. Květinky vypadají jako načepýřený kohoutí hřebínek. Proto se jí také přezdívá cockscomb (kohoutí hřebínek).
Nevadlec pochází patrně z východní Afriky, proto velmi dobře odolává suchu. Pěstovat jej lze na záhonku i v truhlíku, podle odrůdy. Tato kohoutí varianta je lepší do truhlíku, na záhonu může zahnívat. Vybírat si můžete z mnoha úžasných, sytých a zářivých odstínů. Jak tuto kohoutí květinku pěstovat?
Hnojení
Hnojte tekutým hnojivem jednou měsíčně. Když rostlina začne kvést, potřebuje hnojivo častěji (každé dva týdny). Použijte hnojivo s vysokým obsahem dusíku.
Zavlažování
Pokud chcete rostlinku pěstovat i doma (ve vnitřních prostorách), musíte ji občas osvěžit tím, že v její blízkosti umístíte nádobu s vodou nebo umístíte květináč na tácek s vodou. Rostlinu ale nekropte, nestříkejte na ní vodu, květy to nemají rády. Pokud chcete vlhčit, tak pouze listy. Celosia je totiž náchylná k houbovým chorobám.
Teplotní podmínky
Protože je to tropická rostlina, miluje teplé a vlhké klima. Celosia potřebuje plné slunce, aby dobře rostla. Pro tyto rostliny platí: čím více slunce, tím lépe. Pokojové rostliny těží z jižně orientovaného okna nebo balkonu. Nezapomeňte také nechat půdu vyschnout na slunci. Jak už jsme zmínili, je náchylná na houbové choroby.
Odrůdy pěstované venku
Budete-li pěstovat tyto krásky venku, na záhonku, použijte silnou vrstvu organického kompostu, který je pomůže udržet v teple a vlhkosti. Mimo to mulčování je i skvělý prostředek, jak předcházet růstu plevele.
Číhající hrozby
Celosie jsou náchylné k plísňovým onemocněním. Nejčastějším škůdcem, který ohrožuje jejich vitalitu jsou mšice a roztoči. Snadnější je zaměřit se na prevenci, než pak hledat řešení. Otírejte prach z jejich listů, protože právě ten přispívá k růstu roztočů.
Obrázky: pixabay, balconygardenweb