Péči o rodiče v důchodovém věku může vyřešit malý zahradní domek, kde naleznou veškerý komfort

Vypadá jako zahradní chata, ale jde o plnohodnotné bydlení, které žena pořídila pro svou matku. Proč? Stárnutí a stáří patří k našemu životu. Mnoho z nás se dostane do nelehké situace, když naši blízcí zestárnou a potřebují naši péči. My bychom jim sice vše velmi rádi dopřáli, ale často bydlíme daleko od nich a navíc musíme chodit do práce. Z tohoto důvodu se tak mnoho lidí obrací s žádostí o pomoc na nejrůznější domy s pečovatelkou službou či domovy pro seniory. Americký podnikatel Kenneth Dupin ale přišel s mnohem lepším řešením.

Spolu a přesto odděleně

Mnoho lidí své rodiče nechce do domovů pro seniory umístit, ale zároveň si je nechce nastěhovat k sobě domů. Obávají se potíží, které by mohly vzniknout z rozdílů mezi více generacemi žijícími v jednom domě. Kenneth Dupin, americký lékař a podnikatel, pracoval několik let na zcela jedinečném projektu, který by byl jakousi alternativou pečovatelského domova, ale zároveň by umožňoval soužití několika generací. Navrhl speciální chatku, která je vytvořena a vybavena přesně na základě potřeb starých lidí.

Tuto chatku lze jednoduše postavit na pozemku v blízkosti jejich dětí a vnoučat, neboť díky svým rozměrům se chatka vejde na zahradu či dvůr téměř jakéhokoli rodinného domu. Toto inovativní řešení umožňuje dětem a vnoučatům být stále nablízku svým rodičům a prarodičům a v případě potřeby jim pomoci. Naopak starší lidé mají svůj pocit volnosti, svobody a pohodlí, který jim kromě kontaktu s blízkými v zařízeních pro seniory často chybí.

Moderní a zároveň bezpečný interiér

V domku se nachází vše důležité a potřebné, navíc může být veškeré vybavení dokonale přizpůsobeno zdravotnímu stavu jeho obyvatele. Ve sprchovém koutu tak naleznete polohovatelný sedák a zábradlí, což nejen zpříjemňuje prováděnou hygienu, ale také zajišťuje bezpečí. Postel je vybavena speciální matrací a je výškově nastavitelná tak, aby se seniorům dobře vstávalo. Chatku lze navíc zdálky sledovat pomocí senzorů, a mít tak informace nejen například o pokojové teplotě, ale také o krevním tlaku či dalších parametrech vašeho blízkého.

Fotografie: Kenneth Dupin

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]